Bir değer eğitimi olarak ilköğretim döneminde doğruluk eğitimi
Education of honesty as a value education during a primary education
  1. Tez No: 345575
  2. Yazar: RAMAZAN GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KORUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Değer eğitimi, toplumun sahip olmuş olduğu değerlerin bireyler üzerinde kalıcı etkiler bırakmasını ve bu değerlerin unutulmamasını amaç edinen eğitim alanıdır. Bu çalışmamızda değer kavramı açıklandıktan sonra, değer eğitimin önemi ve değer eğitiminde hangi yöntem ve tekniklerin kullanılabileceği üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda değer eğitiminde ailenin ve okulun fonksiyonları ele alınmıştır.Evrensel değerler arasından doğruluk değeri seçilerek, doğruluk hakkında içerik çalışması yapılmıştır. Sonrasında doğruluğun önemi, doğruluk davranışının kazanılmaması sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz davranışlar ve doğruluk davranışının dini literatürdeki yeri üzerinde durulmuştur.Bir birey hakkında verimli bir çalışma yapabilmek için o bireyin özelliklerini iyi tanımak gerekir. Bunun için çalışmamızda ilköğretim döneminde bulunan öğrencilerin gelişim özellikleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Value education is a field of of education that aims to leave a long lasting impact of values of a society on individuals and not to be forgotten by them. In this work, after the term of value is explained, it is focused on the importance of value education and which methods and techniques can be used in value education. Besides, family and school functions are discussed.Honesty is selected among universal values, and a content work has been carried out on it. After that, the importance of honesty, negative behaviors that may arise as a result of the behavior of honesty and the place of honesty in religious literature are discussed.It is required to know qualities of an individual in order to carry out an efficient work on an individual. Because of that the developmental characteristics of the students in primary education are discussed.