Dizel motorlarında partikül emisyonlarının azaltılmasına yönelik filtre tasarımı ve imalat
Design and development of a prototype filter to reduce diesel particulate emissions
- Tez No: 34561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, dizel motorlarından kaynaklanan eksoz emisyonlarının oluşumu, türleri ve azaltılma yollan araştırılmış, partikül emisyonunu azaltan bir filtre tasarlanarak, prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Prototip filtre, altı silindirli sıra tipi bir dizel motoruna monte edilerek, filtrenin motor performansına etkileri ve eksoz emisyonlarındaki değişimler incelenmiştir. Araştırma sonuçlan, partikül tutucu elemanların sayısının artırılması ve elektrostatik yükleyici ünitenin çalışma votajının yükseltilmesiyle, filtrenin daha verimli bir şekilde çalışabileceğini ve dizel motorlarında kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
II DESIGN AND DEVELOPMENT OF A PROTOTYPE FILTER TO REDUCE DIESEL PARTICULA TE EMISSIONS (M. Sc. Thesis) Yaşar Önder ÖZGÖREN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1994 ABSTRACT Formation and types of diesel exhaust emissions and the ways of their control were investigated in this study. A prototype particulate filter designed and manufactured for this purpose. This prototype filter was then fitted to a six cylinder in line diesel engine and its effects to the engine performance were tested. The results show that, if the number of filter elements and the voltage of electrostatic charger are increased, the filter can be used with diesel engines effectively.