Elektrik tarifesindeki marjinal maliyet yöntemi
Tariff design by marginal costs in electric power
- Tez No: 34560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
elektrik tarifesinde marjinal maliyet yöntemi (Doktora Tezi) H. Gönül GÜNVARAN GAZİ ÜNİVERİSTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1994 ÖZ Toplumların çeşitli enerji kaynaklarına ve özellikle elektrik enerjisi kullanımına bağımlılıkları giderek artmaktadır. Ayrıca elektrik sektörü her ülkenin en önemli alt yapı sektörlerinden biridir. Bu çalışmada elektrik tüketiminden elde edilecek net ekonomik faydayı maksimize edecek doğru tarife politikalarının oluşturulmasının önemi üzerinde durulmuştur. Bu nedenle marjinal maliyetle tarife yöntemi ve tarifeyi oluşturan marjinal maliyet kalemleri incelenmiştir. Tarifede en büyük paya sahip olması nedeniyle maliyet bileşenlerinden üretimden gelen marjinal maliyet kalemleri Türkiye Elektrik Sistemi için hesaplanmıştır. Üretimden kaynaklanan marjinal kapasite maliyeti analitik yöntemle hesaplanırken, marjinal enerji maliyetinin hesaplanması için Balerioux-Booth Tekniği kullanılarak“Eşitlenmiş Yük Eğrisi Olasılıklı Benzetim Modeli”geliştirilerek Türkiye Elektrik Sistemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
TARIFF DESIGN BY MARGINAL COSTS IN ELECTRIC POWER (Phd. Thesis) H. Gönül GÜNVARAN GAZI UNIVERSITY INSTUTITE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Semptember 1994 ABSTRACT Modern societies have become increasingly depentent on various types of energy sources, among which electric power has occupied a dominant position. In addition, electricity is the most important infrastructure sector in every country. This study focused on the importance of adopting correct power pricing policies to maximize the net economic benefits of electricity consumption to society. For this reason the marginal cost pricing in electricity has been examined theoretically and the marginal cost components of tariff have been stated. Since the generation marginal cost components have great portion in tariff, marginal capacity cost and marginal enery cost have been calculated for Turkish Electricity System. While marginal capacity cost of generation is calculated analytically, for marginal energy cost calculation, by using Balerioux-Booth Technique“Equivalent Load Curve Probabilistic Simulation Model”has been developed and implemented to Turkish Electrical System. This model is short run planning model. II