Yaratıcı yazma etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin yazma eğilimleri ve yazma kaygılarına etkisi
The effects of creative writing activities on 8th grade students on the writing dispositions and writing apprehensions
- Tez No: 345619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma yaratıcı yazma etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin yazma eğilimleri ve yazma kaygılarına etkilerini incelemeye dayanmaktadır. Yaratıcı yazma etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin yazma eğilimleri ve yazma kaygılarına etkisi olup olmadığını belirlemek bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Gerçek deneysel modele göre düzenlenen araştırmaya 2011-2012 eğitim-öğretim yılının bahar yarıyılında Adana ilinde bulunan Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinden 2 ayrı sınıftan toplam 61 öğrenci katılmıştır. Yapılan ön test sonucunda birbirine denk deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarına ilk ve son test olarak İşeri ve Ünal (2010) tarafından uyarlanan ?Yazma Eğilimi Ölçeği? ile Özbay ve Zorbaz (2011) tarafından uyarlanan ?Yazma Kaygısı Ölçeği? uygulanmıştır. Bu çalışmada uygulanan yaratıcı yazma etkinlikleri literatür taranarak ve uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Deney grubuna haftada iki ders saati olmak üzere sekiz hafta boyunca sekiz yaratıcı yazma etkinliği uygulanmıştır. Kontrol grubu ise müfredata göre ders işleyişini sürdürmüştür. Çalışma sonunda yaratıcı yazma etkinliklerinin deney grubu öğrencilerinin yazma eğilimlerinde anlamlı fark oluşturduğu fakat yazma kaygılarında anlamlı fark oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of creative writing activities on the writing dispositions and writing apprehensions. It constitues the care of this study whether the creative writing activities have any effects on the writing dispositions and apprehensions or not. Under the lights of the real experimental model and with the participation of 61 8th grade students from two seperate classes of Ertuğrul Gazi Primary School, this research has beenheld in the spring semester of 2011-2012 academic year. As a result of conducted preliminary test, equivalent experimental and control groups were determined with adjustments of ?Writing Disposition Scale? by İşeri and Ünal (2010) and ?Writing Apprehension Scale? by Özbay and Zorbaz (2011), two test were conducted for these two groups as the first and last tests. The creative writing activities in this study were determined via going through the resources and consulting the experts? views the experimental group fulfilled eight creative writing activities in two hour classes within eight weeks. As for the control group, they kept in tune with curriculum. At the end of this study, it is determined that creative writing activities have influenced the writing dispositions of experimental group students in positive sense; nonetheless, led no difference in term of writing apprehensions.