Yaratıcı yazma etkinliklerinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazmaya olan tutumuna ve yaratıcı yazma becerisine etkisi
The effect of creative writing activities on primary school 4th grade students' attitude towards writing and creative writing skills
  1. Tez No: 918673
  2. Yazar: FATMA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gelişen ve değişen dünyada, yeniliklere uyumu sağlayacak becerilere sahip, donanımlı bireyler yetiştirmek çok önemlidir. Temel dil becerilerinden olan aynı zamanda Türkçe Öğretim programına da dâhil edilen yazma becerisi, çocukların çağa ayak uydurmasını, çevresi ile etkili iletişim kurmasını, yaratıcı düşünebilmelerini sağlayarak karşılaşılan problemlere daha etkili çözümler üretebilmesini kolaylaştıracak beceridir. Eğitim kurumlarında yazma becerisinin desteklenmesi gerekmektedir. Yazma becerisini geliştirmenin yolu da çocuklara yazmayı sevdirmekten geçmektedir. Çocuklar daha çok etkinlik ve oyunlarla öğrenmekten zevk almaktadırlar. Dolayısıyla bu çalışmada onların zevk alacakları çeşitli yaratıcı yazma etkinlikleri kullanılmıştır. Bu araştırmada, yaratıcı yazma etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazmaya olan tutumuna ve yaratıcı yazma becerilerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan deneysel desenlerden yarı deneysel desene bağlı Öntest sontest deney kontrol gruplu modelden faydalanılmıştır. Çalışmanın evreni Kahramanmaraş il merkezindeki ilkokul 4.sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesindeki devlet okullarında öğrenim gören 103 ilkokul 4.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örneklem türünün tipik durum örneklemesi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi deney ve kontrol grubu şeklinde sınıflandırılmıştır. Deneysel süreçte deney grubu ile 8 hafta süresince, haftalık ikişer saat toplamda 16 saatlik yaratıcı yazma uygulamaları yapılmıştır. Kontrol grubunda ise Türkçe öğretim programındaki müfredata göre ders akışına devam edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Can ve Topçuoğlu Ünal'ın (2017) geliştirdiği“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve Kırmızı'nın (2009) geliştirdiği“Yaratıcı Yazma İçin Değerlendirme Ölçütleri Formu”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; deneysel çalışmalar sonrasında yazmaya dair tutum yönünden deney grubunun Öntest ve sontestleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Kontrol grubunun Öntest ve sontestleri arasında ise anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Deney ve kontrol gruplarının sontest puanları, deney grubu lehine anlamlıdır. Yaratıcı yazma başarısı açısından deney grubunun Öntest ve sontestleri arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunun Öntest ve sontestleri arasında ise yaratıcı yazma başarısı Öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık yoktur. Deney ve kontrol gruplarının sontest puanları deney grubu lehine anlamlıdır. Tüm bu sonuçlara göre yaratıcı yazma etkinliklerinin, öğrencilerin yazmaya olan eğilimlerini ve yaratıcı yazma başarılarını geliştirdiği görülmüştür. Bu tür çalışmalar, öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerinde ve yazmaya karşı olumlu tutumlarında, Türkçe ders programındaki standart çalışmaları yapan öğrencilere kıyasla belirgin bir artış sağlamıştır. Deney grubunun yaratıcı yazma becerileri ve yazmaya olan olumlu tutumları, kontrol grubuna göre artmıştır. Bu sonuçlar ışığında Türkçe ders kitaplarındaki yaratıcı yazma etkinliklerinin sayısı arttırılabilir. Öğretmenler Türkçe derslerinde yaratıcı yazma etkinliklerine daha çok yer vererek öğrencilere rol model olabilirler.
Özet (Çeviri)
In the developing and changing world, it is very important to raise individuals who are equipped with the skills to adapt to innovations. Writing skill, which is one of the basic language skills and also included in the Turkish Language Teaching Program, is a skill that will facilitate children to keep up with the times, communicate effectively with their environment, think creatively and produce more effective solutions to the problems encountered. Writing skills need to be supported in educational institutions. The way to develop writing skills is to make children love writing. Children enjoy learning more with activities and games. Therefore, various creative writing activities that they will enjoy were used in this study. The aim of this study is to determine the effect of creative writing activities on the attitude of fourth-grade primary school students towards writing and their creative writing skills. In the study, the pretest-posttest experimental control group model based on the experimental designs, which is a quantitative research method, was used. The universe of the study consists of fourth-grade primary school students in the city center of Kahramanmaraş. The sample of the study consists of 103 4th grade primary school students studying in public schools in the Onikişubat district of Kahramanmaraş province. The sample of the study was determined using the typical case sampling of the purposeful sampling type, which is one of the non-random sampling methods. The sample of the study was classified as experimental and control groups. In the experimental process, the experimental group was given creative writing practices for a total of 16 hours, two hours a week for 8 weeks. In the control group, the course flow continued according to the curriculum in the Turkish curriculum. The“Attitude Scale Towards Writing”developed by Can and Topçuoğlu Ünal (2017) and the“Evaluation Criteria Form for Creative Writing”developed by Kırmızı (2009) were used as data collection tools. SPSS 23 package program was used in data analysis. According to the research results; It was observed that there was a significant difference between the pretest and posttests of the experimental group in terms of attitude towards writing after the experimental studies. No significant difference was found between the pretest and posttests of the control group. The posttest scores of the experimental and control groups are significant in favor of the experimental group. It has been determined that there is a significant difference between the pretest and posttests of the experimental group in terms of creative writing success. There is no significant difference between the pretest and posttest scores of the control group in terms of creative writing success. The posttest scores of the experimental and control groups are significant in favor of the experimental group. According to all these results, it has been observed that creative writing activities develop students' writing tendencies and creative writing success. Such studies have provided a significant increase in students' creative writing skills and positive attitudes towards writing compared to students who do standard studies in the Turkish course program. The experimental group's creative writing skills and positive attitudes towards writing have increased compared to the control group. In light of these results, the number of creative writing activities in Turkish course books can be increased. Teachers can be role models for students by including creative writing activities more in Turkish courses.