Milli mücadele dönemini Locke'un sözleşme kuramı perspektifinden okumak
Revisiting the national struggle from the perspective of Locke's theory of social contract
- Tez No: 345668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BAKIREZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, Milli Mücadele sırasında (1919-1923) yaşanan gelişmeleri John Locke'un toplum sözleşmesi kuramı perspektifinden anlamlandırmaya gayret edilmiştir. Lokceçu bir perspektif, Milli Mücadele sürecinden bugüne yaşanan sıkıntıların kavranmasına ve çözümüne işaret edilmesine yardım edecektir. Lockeçu perspektifi bu tezde belirleyen çerçeve, tüm kuramı değil,“rıza”,“hükumetin çözülmesi”ve“toplumun çözülmesi”kavramlarının sınırlılıkları dâhilindedir. Milli Mücadele, yeniden kurulacak sözleşmenin peşinden koşmuştur. Ne var ki siyasallaşan etnik toplulukların hepsi tek bir siyasal topluluğun yeni sözleşmesinde bir mutabakat oluşturamamıştır. Gayri-Müslim topluluklar azınlık olarak kabul edilip sözleşmenin dışına itilmişlerdir ve buna paralel Anadolu'nun demografik haritasından giderek silinmişlerdir. Bu yüzden aranan yeni sözleşme kısmen rızaya dayalı olmuştur. Milli Mücadele, Anadolu'daki anasır-ı İslam'ın ortak bir rıza vererek oluşturacakları toplumsal sözleşmenin ilk aşamasını teşkil etmektedir. Yeni sözleşmeyi oluşturacak siyasal topluluğu I. TBMM ve 1921 Anayasası'nın ruhu bir arada tutmuştur. Ancak Milli Mücadele'nin sonucunda ortaya çıkan Cumhuriyet döneminde, etnik çoğulculuktan ve özel olarak Kürt kimliğinin tanınmasından vazgeçildiğinden orijinal sözleşmenin tatbikatı 21. yüzyıla sarkacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to understand the events occurred during the National Struggle (1919-1923) from the perspective of John Locke's theory of social contract. A Lockean perspective may help grasp and solve the problems experienced from the beginning of the National Struggle up to now. Lockean perspective here is regarded as a framework limited by Locke's notins of“consent”,“dissolution of government”, and“dissolution of society”. The National Struggle pursued the prospective social contract. Not all ethnic communities in the process of politicization became able to reach a consensus upon the prospective contract of one single political society. Non-Muslim communities would be excluded from the contract under the status of“minority”, disappearing in time on the demographic map of Asia Minor. Thus, only partially, the new social contract took a place on the basis of consent. The National Struggle turned out to be the first stage of the social contract consented by the Islamic elements. The First Grand National Assembly (1919-1923) and the 1921 Constitution both constructed the emergent political society. Yet, during the republican Era that followed the National Struggle, ethnic pluralism and spesifically the recognition of Kurdish identity would be abondoned, a fact postponing the application of the original contract to the twenty-first century.