Altı silindirli benzinli bir motorun rölantide üç silindirli çalıştırılmasının yakıt ekonomisi ve emisyonlar bakımından incelenmesi
Evaluation of fuel economy and emissions of a six cylinder engine when operated on three cylinders idle speeds
- Tez No: 34570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, altı silindirli bir motorun, rölanti ve hafif yük koşullarında, üç silindirinin iptal edilmesiyle yakıt ekonomi si sağlayıp Bağlamayacağı araştırılmıştır. Bu maksatla, altı silindirli bir motorun supap mekanizmasını ve emme manifoldunu kontrol eden mekanik bir düzen geliştirilmiştir. Mekanik düzen çalıştığında, motorun 4-5-6. silindirleri de-kompresyon edilmekte ve motor üç silindirle çalışmaktadır. Bu durumda motorun pompalama kayıplarında azalma, yakıt ekonomisinde iyileşme olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, motorun üç silindirli çalışması ile, eksozdan çıkan zararlı gazların debisinin azalmasına bağlı olarak, çevreyi kirletici etkisi de azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effect of operating an in line six cylinder SI engine with three cylinders at idle speeds on the fuel economy and emissions were evaluated in this study. A valve control and intake manifold control mechanism was designed and produced for this purpose. When controlled, this mechanism de activates 4-5-6. th cylinders while intake manifold control valve closing mixture flow to these cylinders and the engine works on three cylinders. In three cylinder mode, pumping loss of the engine was decreased and fuel economy increased. Meanwhile prior to flow cut down of the three deactivated cylinders, pollution effect of the exhaust gases were decreased.