Hastane izolatları bakteri suşlarının sefalosperinlere karşı in-vitro duyarlılık durumlarının araştırılması
Examination of in-vitro sensibility conditions of hospital izolate bakteria samples in response to cephalosporins
- Tez No: 34569
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞABANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
HASTANE İZOLA TLARI BAKTERİ SOSLARININ SEFALOSPORİNLERE KARŞI İN - VİTRO DUYARLILIK DURUMLARININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) A. Nurvin YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1994 ÖZ Bu çalışmada Ankara'da çeşitli hastahanelerdeki hastalardan taze izole edilmiş farklı enfeksiyon etkeni olan gram pozitif ve gram negatif bakteri suşlarının sefalosporin grubu antibiyotiklere karşı duyarlılık durumları in-vitro olarak araştırılmıştır. İzole edilen Pseuclomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Escherichia coli, Shigella, Klepsiella, Staphylococcus aureus suşlarının pratikte sıkça kullanılmakta olan; Ciproploxacin, Ceftazidin, Amicasin, Cefaperazon + Sulbactam, Clferon (Cefotaxim), Ceftriaxone, Ofloxacin, Tobramycin, Amoxillin + Clavuclonat, Cefaclor, Cefadroxil, Cefixim, Cefoperazom, Cefoxidim, Cefuroxim, Cloramfenicol, Eritromycin, Methicillin, Mezlocillin, Nalidisic acid, Netilmycin, Vancomycin, Ampicillin, İmipenem ve Cephalothin'e karşı duyarlılıkları in-vitro disk difizyon metoduyla incelenmiştir. Bu antibiyotiklerden : Ofloxacin, Vancomycin, Tobramycin ve imipenem sulandırma yöntemi ile denenmiştir. Bakteri suşlarının farklı duyarlılık gösterdiği saptanmıştır. Bazı bakteri suşlarında giderek artan dirençlilik saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
EXAMINA TI ON OF İN - VITRO SENSIBILITY CONDITIONS OF HOSPITAL IZOLA TE BAKTERIA SAMPLES IN RESPONSE TO CEPHALOSPORINS (M. Sc. Thesis) A. Nurvin YILDIRIM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1994 ABSTRACT In this study, from the patients who are in Ankara hospital fresh izolated different infections which has influence upon gram pozitive and gram negative bacteria samples in response to cephalosporins grup antibiotics the sensivity stuation as in-vitro researchad. Psendomonas aeruginosa, Shigella, Klepsiella, Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris and Escherichia coli, Which are izolated samples usually used in practical ; Ciproploxacin, Ceftazidin, Amicasin + Cefaperazon, Sulbactam, Clferon (Cefotaxim), Ceftriaxone, Ofloxacin, Tobramycin, Amoxillin + Clavuclonat, Cefaclor, Cefadroxi, Cefixim, Cefoperazom, Cefoxidim, Cefuroxim, Cloramfenicol, Eritromycin, Mefhicillin, Mezlocillin, Nalidixic acid, Netilmycin, Vancomycin, Ampicillin, İmipenem, Cephâlothin are researchad on the contrary of their senstivities in-vitro disc diffusion metods. Among these antibiotics Ofloxacine, Vancomycin, İmipenem and Tobramycin are researched by watering down method. Different sensitivities exhibition of bacteria samples are fixed. Gradually resistance in some of these bacteria samples are observed.