Ahşap kalıp yüzey malzemesinin performansını belirlemeye yönelik kriterlerin saptanması ve geleneksel yapım çerçevesinde karakavak kerestesinin kalıp yüzey malzemesi olarak kullanım sınırlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 34571
  2. Yazar: METİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen karakavak kerestesinin kalıp yüzey malzemesi olarak kullanım sınırlarının belirlenmesidir. Araştırma sürecinde; ahşap kalıp yüzey malzemesinin performans kriterleri, kontrol değerleri ve deney türleri belirlenerek ölçüm/deneyler yapılmıştır. Deney materyali olarak, II. sınıf sarıçam, I. sınıf karakavak ve BS20 betonu kullanılmıştır. Performans kriterlerinden; kalıp tahtası statik eğilme direnci I. derecede önemli, kalıp tahtası ende/boyda düzlemden sapması, kalıp tahtası eğilme deformasyonu ve kalıp tahtası çatlakları II. derecede önemli performans kriteri olarak belirlenmiştir. I. sınıf karakavak kerestesinin II. sınıf sarıçama oranla yaklaşık % 60'lık bir performansa sahip olduğu görülmüştür. Ancak, şantiye ortamında kullanımının yaygınlaşabilmesi için; malzeme seçimine/kullanımına ve kalıp sisteminin rasyonelleştirilmesine yönelik iyileştirici tedbirlere gereksinim duyulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kalıp, karakavak.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the limits of using Populus nigra timber as a formwork surface material that they are widely growing in Turkey. In the research programme, the experiments were conducted by determining the criterians of wooden formwork surface material, the control of data and the sorts of tests. Second class Pinus silvestris, first class Populus nigra and BS20 concrete were used as test materials. From all performance criterians, the static bending strength of wooden formwork was found to have first degree of importance; changing of plane surface of a formwork timber in length and width, bending deformation of formwork timber and cracks in the materials were assessed as second important criterians. The results shown that first class Populus nigra timber has a performance of 60 % compared to second class Pinus silvestris. However, for wide spread of using Populus nigra in-situ, it is needed to improve its performance through chosing/using the materials and rasyonalizing formwork system. Key Words : Formwork, Populus nigra