Modernısmus und entfremdung ın den erzahlungen von Arthur Schnıtzler, Franz Kafka, R. Marıa Rılke und Walter Benjamın
Arthur Schnitzler,Franz Kafka, R. Maria Rilke ve Walter Benjamin'in eserlerinde modernizm ve yabancilaşma
- Tez No: 345712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM UZAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada yabancılaşma kavramının modernizimle ilişkisi ve bu kavramın Alman Edebiyatında çeşitli yazarlar tarafından konu edilmesi ele alınmıştır. Modernizmin sonucu olarak yabancılaşma sosyal bilimler ve kültürbilimde önemli bir yere sahip olduğu gibi edebiyatta da büyük öneme sahiptir. Bireyin kendine, içinde yaşadığı zamana ve doğasına yabancılaşması yeni bir düzenin oluşmasına neden olmuştur. Bu düzende birey, doğanın efendisi değil; kölesi konumuna düşmüştür. Bu çağda gerçekleşen politik, sosyolojik, ekonomik ve sosyal değişimler Alman Edebiyatında çeşitli yazarlar tarafından ele alınmıştır, eserlerine konu edilmiştir. Bu çalışmada yabancılaşma temasına örnek olarak Arthur Schnitzler?in ?Reichtum?, Franz Kafka?nın ?Die Prüfung?, R. Maria Rilke?nin ?Ein Charakter? ve Walter Benjamim?in ?Das Telefon? eserleri analiz edilmiştir. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve metodu hakkında bilgi verilerek yukarıda adı geçen yazarların yaşadıkları dönemdeki gelişmeleri, değişimleri yakından gözlemledikleri ve bunları eserlerine yansıtmalarından söz edilmiştir. İkinci bölümde, yabancılaşma ve modernizm konuları kavram ve anlam açısından ele alınmış, edebiyatta ele alınışından bahsedilmiştir. Bu zamanın sonucu olarak yabancılaşma modernizmle yakından ilişkilidir. Üçüncü bölümde, adı geçen yazarların hayatları ve eserleri anlatılmış yaşadıkları dönemle ilişkilendirilerek yabancılaşma konusunun ortak temaları olduğundan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, adı geçen yazarların eserleri modernizm ve yabancılaşma bağlamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, yabancılaşma kavramı bireyin yaşamını değiştirmiş, kişinin kendi benliğine ve çevresine yabancılaşmasına neden olmuştur. Bu kavram farklı disiplinlerde ele alındığı gibi edebiyat alanında da incelenmiştir. Konuya ilişkin Alman Edebiyatından seçilen örnek yazarlar; ?Reichtum? eseriyle Arthur Schnitzler, ?Die Prüfung? eseriyle Franz Kafka, ?Ein Charakter? eseriyle R. Maria Rilke ve ?Das Telefon? eseriyle Walter Benjamin?dir.
Özet (Çeviri)
The relationship of alienation consept between modernism and being discussed of this concept by various writers in German Literature had been considered in this study. The alienation has an important role in social and cultural science as well as in literature in consequence of modernism. The alienation of individuals to theirs time and nature where they live caused a new order. In this order, individuals became slave of nature unlike lord of nature. The changes in political, sociological, economical and social life were considered by various writers in German Literature and discussed in their work. In this study, the work of Arthur Schnitzler ? Reichtum?, Franz Kafka ?Die Prüfung?, R.Maria Rilke ?Ein Character? and Walter Benjamim ?Das Telefon? had been analysed as sample of alienation subject. In Introduction section, It had been mentioned about development of living period of writers, changes, observation and reflection of this speciality in their work informing about aim and method of study. In second section, subject of alienation and modernism discussed in perspective of consept and meaning. The alienation is closely related with modernism as a result of this time. In third section, The life and work of writers mentioned above were told and discussed common theme between alienation and their living period. In fourth section, the works of writers mentioned above had been analysed in the context of modernism and alienation. Finally, the concept of alienation was changed individuals life and caused alienation in their individuality and enviroment. This concept was considered in literature as well as in different discipline. Main writers chosen from German Literature related subjects are as follows: Arthur Schnitzler ? Reichtum?, Franz Kafka ?Die Prüfung?, R.Maria Rilke ?Ein Character? and Walter Benjamim ?Das Telefon?