Aile işletmelerinde nesiller arası yönetici profillerindeki değişim : Van ili örneği
Changing managerial profiles between generations in family businesses: A case study in Van
  1. Tez No: 345713
  2. Yazar: YASEMİN KARATEKİN ALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada ve Türkiye?de, kamu dışındaki işletmelerin büyük bir bölümünün aile işletmesi olduğu bilinmektedir. Aile işletmeleri, ekonominin temel direği, büyük bir dinamizm ve yenilenme kaynağıdır. Bundan dolayıdır ki, aile işletmeleri sosyal ve ekonomik hayatta son derece önemli bir yere sahiptirler. Aile işletmelerinde, işletme yönetimi ile işletme stratejileri üzerinde aile kültürü açıkça etkili olabilmekte ve aile ilişkileri, iş ilişkilerinin önüne geçebilmektedir. Dolayısıyla yönetime gelen farklı kuşaklar, birbirlerinden farklı özellikler taşımaları sebebiyle, kontrol, yetki sorumluluk devri ve yatırım kararları gibi işletmeyi ilgilendiren konularda değişik bakış açısına sahip olabilmektedirler. Bu düşüncelerle yapılan araştırmanın temel amacı; ülke ekonomileri için vazgeçilmez olan aile işletmelerinin, özelliklerini, yönetimde nesilden nesle geçerken görülen profil değişikliklerini incelemektir. Bu amaca ulaşabilmek için Van?da faaliyet gösteren 35 aile işletmesine, araştırmanın önermelerine yönelik olarak hazırlanmış bir anket formu dağıtılmış, verilen cevaplar doğrultusunda istatistiki analizler yapılarak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca aile işletmeleri ile ilgili literatür incelendiğinde, aynı kavrama işaret eden aile şirketleri kavramının da sıklıkla kullanıldığı göze çarpmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada aile işletmesi kavramı ile aile şirketi kavramı aynı anlamda kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that a large proportion of non-public business in Turkey and in the world is family business. Family business is a chief pillar of economy at great dynamism and a renewal source. That is the reason why family business has an extreme important place in social and econimic life. Family culture clearly become effective on the business methods and strategies, and family relations get ahead of labor relations in family businesses. Therefore, different generations, who come to power, differ from each other due to transportation control, authority and responsibility, and business issues related to investment decisions can have different point of view. Being made with these thoughts, the main purpose of this research is to examine family business which is essential to economics, properties, changes in management profile which passes from generation to generation. In order to achieve this goal, the research instrument is applied to 35 family businesses and through statistical analysis it is aimed to reveal the solution. In addition, when the literature related to the family bussiness is examined, pointing to the same concept, family businesses' concept used successively attracts the attention. Therefore, in this study, the concept of family business will be used as the same concept as the concept of family company.