Sağlık işletmelerinde performansa dayalı ek ödeme sisteminin çalışan motivasyonu üzerine etkisi: Batman Bölge Devlet Hastanesinde bir araştırma
The effect of additional payment based on performance on motivation in health enterprises: A study in Batman Regional State Hospital
- Tez No: 345722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Motivasyon, bireylerin ihtiyaçlarını karşılayarak, amaçlar doğrultusunda harekete geçmesi için etkilenmesi ve isteklendirilmesi sürecidir. Sağlık işletmeleri de, sağlık hizmetleri sunumu için gerekli alt yapının yanında, hizmeti üreten ve müşteri memnuniyetini doğrudan etkileyen insan kaynaklarını, etkin ve verimli kullanılmak için çalışanları motive edecek sistemler kullanırlar. Performansa dayalı ücretlendirme sistemi, çalışanları motive ederek, çalışanların örgütün amaçlarına uygun hareket etmelerini sağlayan ve verimliliği arttıran etkin motivasyon araçlarındandır. Sağlık işletmelerinde performansa dayalı ek ödeme sisteminin uygulanmasının temel amacı sunulan sağlık hizmetleri sonucu elde edilen gelirin belli bir miktarını personele sağladıkları katkı oranında aylık gelirlerine yansıtarak hem personelin teşviki, hem de hizmet sunumundaki kalite ve verimliliği arttırmaktır. Bu araştırma; Sağlık işletmelerinde performansa dayalı ek ödemenin çalışan motivasyonu üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada anket tekniği kullanılmış olup; anketler Batman Bölge Devlet Hastanesinde ek ödeme alan 392 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Araştırmada yer alan teorik bilgiler ve anket sonuçları incelendiğinde; Sağlık işletmelerinde sunulan hizmetlerinin özellikleri (ertelenemez, ekip çalışması, vicdani ve toplumsal sorumluluk, yasal düzenlemeler v.b.) çalışanlarda performansa dayalı ek ödeme yapılmasının motivasyonu etkilemeyeceği algısını yaratmış olsa da; performansa dayalı ek ödemenin kaldırılmasının çalışan motivasyonu üzerinde olumsuz etki yaratacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Motivation is the process of individuals? being affected and motivated to take action in accordance with objectives by meeting their needs. Health enterprises, in addition to the required infrastructure for health service provisions,also use the systems encouraging employees to utilize the human resources,which directly affect customer satisfaction,effectively and productively. Performance-based compensation system is among the effective motivational tools enabling employees to act in accordance with the objectives of organization and increase productivity by motivating employees. The main purpose of implementating the performance-based additional payment system in health enterprises is to enhance both staff incentive and quality and efficiency in service provision through adding a certain amount of income obtained from health services into staffs' monthly income in proportion to the contribution they make. This research has been done with the intent of investigating the effect of performance-based additional payment on employee motivation.Questionnaire technique has been used in the research and questionnaires have been applied to 392 medical staffs receiving additional payment in Batman Regional State Hospital. As the theoretical informations and survey results in research are analyzed; Even though features of the services (irrecusable,team work, moral and social responsibility,legal regulations etc.) offered in health enterprises have created the perception that making performance-based additional payment will not affect the motivation of employees,removing the performance-based additional payment will create a negative impact on employee motivation can be asserted.