Kapulukaya Baraj Gölü' nde yaşayan stizostedion lucioperca (L..,1758) Leuciscus Cephalus (L.,1758)'un biyo-ekolojileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 34642
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırmada, Kızılırmak Nehri üzerinde kurulan Kapulukaya Baraj Gölü'nde önemli bir potansiyele sahip olan Stizostedion lucioperca (L., 1758) ve Leuciscus cephalus (L., 1758)'un biyo-ekolojik özellikleri incelenmiştir. Mart 1991-Şubat 1993 arası avlanan 323 Stizostedion lucioperca ve 385 Leuciscus cephalus'un biyolojik özellikleri kapsamında; büyüme, kondüsyon faktörü ve üreme özellikleri araştırılmıştır. Ekolojik özellikler kapsamında da, baraj gölünde yaşayan canlı organizmalar ile suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri tesbit edilmiştir. Stizostedion lucioperca I-V yaş, Leuciscus cephalus ise I- VII yaşlan arasında dağılım göstermektedir. Büyümenin Stizostedion lucioperca 'da normal, Leuciscus cephalus 'da iyi bir düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi denklemi Stizostedion lucioperca populasyonunda W=0,00000977.l2,99 ^ Leuciscus cephalus 'da W= 0,0OOOfl75.L3>04 0\oxgk hesap edilmiştir. Kondüsyon faktörü değeri Stizostedion lucioperca 'da 0,9471, Leuciscus cephalus 'da 1,4527 olarak tesbit edilmiştir. Stizostedion lucioperca 'da dişilerin IH, erkeklerin ise III- IV yaşında, Leuciscus cephalus 'da ise dişilerin HI, erkeklerin II-III yaşında cinsel olgunluğa eriştiği saptanmıştır. Üremenin Stizostedion lucioperca 'da Mart-Mayıs, Leuciscus cephalus 'da Nisan-Haziran aylan arasında gerçekleştiği anlaşılmıştır. Yumurta sayısı Stizostedion lucioperca 'da 141.082, Leuciscus cephalus 'da ise 29.851 olarak tesbit edilmiştir. Baraj gölü suyunun fiziksel ve kimyasal özettiklerinin tesbiti sonucunda, kirlenme belirtilerinin olmadığı ve kaliteli su kriterleri değerlerine sahip olunduğu anlaşılmıştır. Bu duruma göre balıkların beslenme ve büyüme özellikleri için Kapulukaya Baraj Gölü'nün iyi bir ekolojik ortama sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Stizostedion lucioperca (L., 1758) and Leuciscus cephalus (L., 1758) live in the Kapulukaya Dam Lake built on Kızılırmak River were examined in the aspect of biological features. 323 Stizostedion lucioperca and 385 Leuciscus cephalus sampels were (collected) between March 1991 and February 1993. Their biological features such as grouwing, reproduction and condition factors of the water and the other living organisms were also established as ecological factors. The Age of individuals of Stizostedion lucioperca ranged from one to five years and of Leuciscus cephalus from one to seven years. Growing rate in Leuciscus cephalus was found to be normal, but for Leuciscus cephalus it was better relatively. The equation of longth and weight relation in the Stizostedion lucioperca population was W=0.00000977.L2-99j m Leuciscus cephalus population it was W=0.00001 175.L-3-04 vame for condition factor in Stizostedion lucioperca was 0.9471, where as it was 1.4527 in Leuciscus cephalus. The females of Leuciscus cephalus were at the age of three while the males were three to four years old the sexual maturation was observed to be at around the age of three for the females of Stizostedion lucioperca, were as this age was two or three in males. This maturation ages was found to be three for the females of Leuciscus cephalus and two or three for the males of this species. It was established that reproduction of Stizostedion lucioperca occurs between March and May while the number of eggs were counted to be 141,082 in Stizostedion lucioperca, however it was 29,851 in Leuciscus cephalus. As a result of observations made on the physical and chemical conditions of the water quality were found to be very well. Considering all these conditions, it can be concluded that the Kapulukaya Dam Lake has as a suitable ecological environment for fishes to be and grown.