Kırgızistan'da yeni eğitim sistemi ceditçilik ve İşenaali Arabayev
New educational system and jadidism in Kirgizstan and İşanaali Arabayev
- Tez No: 345766
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
İşanaali Arabayev, modern anlamda Kırgızların ilk eğitimcisi olarak Çarlık döneminde ve Sovyet döneminde önemli çalışmalar yapmıştır. Sovyetlerin eğitim politikalarından faydalanarak Kırgızların ilk Sovyet öğretmenlerini yetiştirdiği gibi kültürel faaliyetler ile milli bilinci uyandırmaya çalışmıştır. Onun çabaları sayesindedir ki Kırgız dili Sovyet dönemini aşarak günümüzdeki seviyesine ulaşmıştır. Arabayev, Sovyet yönetiminin ilk yıllarında önemli siyasi ve kültürel görevler üstlenmiştir. Aldığı görevleri tamamen Türk toplumunun kültürel gelişimi ve bağımsızlığı yönünde gerçekleştirmeye gayret göstermiştir. Kırgızistan'ın Isıkgöl havzasında bulunan Koçkor'da başlayan Arabayev'in Türkistan Türklerine adanan hayatı, azimli ve kararlı bir şekilde sürdürülen onurlu mücadeleler sonucunda, yine bir Türk ili olan Özbekistan'ın başkenti Taşkent'in soğuk zindanlarında 51 yaşında son bulmuştur. Rusların Türk dillerini ve Türk boylarını parçalama politikalarına karşı daha öğrenciyken Türk dil bütünlüğünün korunması için mücadele etmiş, hem ortak Türkçe ve hem de yerel Kırgız Türkçesinin gelişmesi için alfabe ? gramer kitapları kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
As the first educationist of the Kirghiz people in a modern sense Arabayev did significant works in the times of the Czarist Russia and the Soviet Union. By using the Soviet educational policies he trained the first Soviet teachers of the Kirghiz and also tried to awake national consciousness with cultural activities. Thanks to his efforts the Kirghiz language could get over the Soviet period and could reach to the contemporary level. Arabayev undertook important political and cultural responsibilities in the first years of the Soviet Union. He always tried to use his duties for the cultural improvement and independence of the Turkish people. The life of Arabayev that began in Koçkor and was dedicated to the Turks of Turkestan ended at the age of fifty-one in the dungeons of Tashkent after many decisive and honorable struggles. Even he was a student he resisted to the Russian policy of splitting the Turkic languages and people and he struggled for the unity of language. And he wrote grammar books to create a common Turkish and to improve the local Kirghiz Turkish.