Yerleşik yabancıların Türkiye algılamaları: Antalya örneği
Perceptions on Turkish culture of settled foreigners in Antalya
  1. Tez No: 345785
  2. Yazar: KADİR ÇİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Türkiye?nin en önemli turizm şehri olan Antalya çalışma alanı olarak seçilmiştir. Antalya?nın Türkiye?de olduğu gibi dünya turizm pazarında da önemli bir marka olması, kendi ülkeleri dışında başka ülkelerde yaşamak isteyen yabancı kişiler tarafından tercih edilen şehirlerden biri olmasını sağlamaktadır. Çalışmada, Antalya?ya yerleşmiş yabancıların kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına olan etkileri üzerinde durulmuş olup, Antalya?da yaşayan yerleşik yabancıların Antalya'yı tercih nedenleri, Türkiye ve Antalya hakkındaki düşünceleri ve memnuniyet düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 232 kişiyle anket uygulaması gerçekleştirilmiş olup, bu anketler yüzde ve frekans analizlerine tabi tutulmuştur. Anketlerle elde edilen verilerin analizinde SPSS 16 paket istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen en dikkat çekici bulgulardan biri, yerleşik yabancıların yerel halk ile birlikte yaşamaktan genel olarak memnun olduklarını belirtmelerine rağmen, yasal hizmetlerden memnun olmadıklarıdır. Yerleşmek için Antalya tercih nedenlerinin başında, deniz-kum-güneş ve doğal zenginliklerin olduğu belirlenmiştir. Antalya?ya yerleşen yerleşik yabancıların, yasal işlemlerin çok uzun ve yavaş ilerlemesi, yasal işlemlerden kaynaklanan problemler ve yabancı dil bilen kamu görevlisinin azlığından dolayı sıkıntı çektikleri ve bu durumlardan şikâyetçi oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Antalya-one of the most important tourism cities in Turkey-has been selected as the study area. Being an important tourism market brand in the world, as well as in Turkey, Antalya is preferred by emigrants who want to live in different countries other than their own country. In the study, as focusing on the effects over the city's social, cultural, and economic structure, the reason why the settled foreigners prefer the city and their thoughts and satisfaction levels about Antalya and Turkey were investigated. Surveys of 232 people have been carried out within the scope of the research. These surveys were subjected percentage and frequency analysis. In the analysis of the data obtained from the questionnaires, SPSS 16 Package Statistical Program was used. One of the most striking findings as a result of the analysis of data, it is obtained that although the resident foreigners were generally satisfied with living with the local community, but dissatisfied with the legal services. The sea, sand, sun and the natural beauty of the city were examined as the most effective motive to prefer Antalya as a living city. Also it is examined that the emigrants complain about the slow and long legal proceedings, problems arising from transactions and lack of public officials that know foreign languages.