Sosyal medya ve ortaöğretim öğretmenlerinin Facebook kullanım alışkanlıkları
Social media and Facebook usage habits of high school teachers
  1. Tez No: 345770
  2. Yazar: BİLGE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL DEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada sosyal medya, en yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya örneği olan Facebook üzerinde yoğunlaşılacaktır. Buradan hareketle ortaöğretim öğretmenlerinin Facebook kullanım biçimleri ve alışkanlıkları incelenmiştir. Bu çerçevede araştırma; Antalya?da bulunan dört okulda halen çalışmakta olan ve Facebook?u aktif olarak kullanan kırk öğretmen ile yapılan derinlemesine görüşmelerin analizine dayanmaktadır Söz konusu olan okullar; 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi, Antalya Barosu Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Envar Koleji ve Hacı Malike Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi?dir. Bu liselerde çalışan öğretmenlerin Facebook kullanım biçimleri ve Facebook?u hangi amaçlarla kullandıkları analiz edilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılara sorulacak sorular önceden planlanmış ve bu sorular görüşme formunda hazırlanmıştır. Ancak daha çok enformasyon elde etmek istenilen ya da konunun daha derinlenemesine analiz edilmesi istendiği zaman, katılımcılara bazı alt sorular da sorulmuştur. Görüşmelerin sonuçları ?betimsel analiz? yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın temel varsayımı, Facebook kullanımının bireylerin medeni durumu, doğum yeri, yaşı, cinsiyeti fark etmeksizin oldukça yaygın olması ve Facebook?un ortaöğretim öğretmenleri tarafından arkadaşlarla haberleşme, görüşme, paylaşımlarda bulunma gibi amaçların yanı sıra, eğitime yönelik olarak da kullanılması üzerinedir. Araştırmada elde edilen bulgular, temel varsayımı doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, social media, Facebook and Facebook usage habits of high school teachers have been studied. The aim of this research is exhibiting the habits and the purposes of Facebook users who are the teachers from 75. Yıl Cumhuriyet High School, Antalya Barosu Girls? Technical and Vocational HighSchool, Envar Private School and Hacı Malike Mehmet Bileydi Anatolian High School. In this research, qualitative research method and interview techniques were used. Semi-structured interview technique was used. Questions prepared in advance and these questions written in the form of interview questions. The results of the negotiations are resolved by using ?descriptive analysis? method. Our basic assumption of this study is that Facebook usage is not affected by person?s marital status, birth place, age or gender. And high school teachers use Facebook to communicate with their friend, also they use Facebook for education. In conclusion, at the end of this study, it has been realized that the assumption is true.