Yerel yönetimlerde katılım mekanizmaları ve Alanya Yabancılar Meclisi örneği
Participaction mechanizm in local governments and Alanya Foreigners Council example
  1. Tez No: 568096
  2. Yazar: FATİH SANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yerel yönetimler tüm dünyada yerel düzeyde yaşayan yerel halkın ortak ihtiyaçlarını karşılayıp demokrasi olanaklarına katkı sunan en önemli kurumlar olarak düşünülmektedir. Bir ülkede yer alan yerel yönetim birimlerinin gücü ve etkinlik derecesi o ülkedeki demokrasi düzeyi ile yakından ilgilidir. Yerel yönetimlerde demokrasi, yerel düzeyde uygulanan politika süreçlerine ayrım yapmaksızın her kesimden insanın dahil olabilmesi, katılım olanaklarının arttırılarak alınan kararlarda herkesin söz hakkının bulunması anlamında kullanılmaktadır. Bu sayede yerel yönetim kurumu hem demokratik kabul edilip hem de alınan kararlar da ki isabet derecesinden dolayı“ etkin ve verimli”kabul edilebilecektir. Türkiye'nin sahip olduğu turizm potansiyeli ile orantılı olarak her geçen yıl artan turist sayısı ve buna bağlı olarak özellikle Güney illerinde kendini gösteren yerleşik yabancı sayısındaki artış, yerel alanda yabancıların karşılaştıkları problemlerin çözümlerine ilişkin sorunları da beraberinde getirmiştir. 2004 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde kurulan ve Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan Alanya Yabancılar Meclisi, Alanya'ya yerleşmiş olan yabancıların yerel kentsel alanda karşılaştıkları sosyal, bürokratik ve kültürel sorunlara çözüm üretmeyi, yabancıların yerel alanında üretilen politikalara dahil edilmesini, şehrin uluslararası alanda tanrının varlığına katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin politika üretme süreçleri ele alınarak bu süreçte yer alan aktörler ve bunların sürece katılım düzeyleri incelenmeye çalışılmıştır. Yerel düzeyde var olan paydaşlar incelenip son yıllarda Türkiye'de turizm olanaklarının artmasına parallel olarak ortaya çıkan yerel payaş olan yerleşik yabancıların katılımı, Alanya yabancılar Meclisi özelinde incelenip demokrasi ve etkinlik kavramları çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments are considered to be the most important institutions contributing to the possibilities of democracy by meeting the common needs of local people living at local level all over the world. The strength and influence of local government offices in a country is closely related to the level of democracy in that country. Democracy in local governments the existence of all kinds of people without discrimination to the policy processes implemented at the local level is about listening to everyone in decisions taken this way, the local authority will be considered both effective and efficient due to the degree of accuracy in both the democratic and the decisions taken. The number of tourists is increasing every year in line with tourism potential that have the Turkey and in consequence, particularly on the southern provinces has led to an increase in the number of resident foreigners manifested. The settlement also brought about problems related to the problems faced by foreigners. Founded in 2004 in the district of Alanya, Antalya and Alanya foreigners council with tumblers being the first in Turkey. Foreign Assembly to Alanya settled social encountered in local and urban areas of foreign bureaucratic and solutions to cultural problems, Inclusion of foreigners in policies produced in the local area field, contributing to the promotion in the international area of the city provides In this study, the policy making processes of local administrations are examined and the actors involved in this process and their participation levels are examined. At the local level there are stakeholders examined some years in Turkey in tourism the local stakeholders emerged as parallel to increase the possibilities of participation of resident foreigners who Alanya foreigners council was to be examined in the framework of democracy and efficiency concepts examined in private.