İş rotasyonu ve personel güçlendirme uygulamalarının işgörenlerin örgütsel destek algılamalarına etkisi: Antalya'daki 5 yıldızlı bir zincir konaklama işletmesinde uygulama
The effect of job rotation and employee empowerment on employees' perceptions of organizational support: An application at 5-star a chain accomadation organization in Antalya
- Tez No: 345793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma, Antalya?da bulunan 5 yıldızlı bir zincir konaklama işletmesindeki iş rotasyonu ve personel güçlendirme uygulamalarının çalışanların algıladıkları örgütsel desteğe etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Belirtilen amaç doğrultusunda çalışanların/işgörenlerin iş rotasyonu, personel güçlendirme ve örgütsel destek düzeyine ilişkin görüşleri incelenmeye çalışılmış ve bu değişkenlerdeki görüşlerin, işgörenlerin cinsiyetleri, medeni durumları, yaşları, gelir düzeyleri, eğitim durumları, çalıştıkları departmanları, ünvanları (pozisyon), oteldeki ve sektördeki çalışma süreleri (kıdem) gibi demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise iş rotasyonu ve personel güçlendirmenin algılanan örgütsel desteğe etkisi ve bu 3 değişkenin arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örnekelemini Antalya'da bulunan 5 yıldızlı bir zincir konaklama işletmesindeki 404 çalışan oluşturmaktadır. Örneklemin seçiminde tesadüfi örnekleme yöntemi, analizlerin yapımında ise ?SPSS 17? istatistik programı kullanılmıştır. İş rotasyonu, personel güçlendirme ve algılanan örgütsel destek değişkenleri ile ilgili anket hazırlanmış ve 404 kişiye uygulanan bu anket verileri ile t-testi, ANOVA testi ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda araştırma hipotezinde öne sürüldüğü gibi çalışanların örgütsel destek algılamaları ile iş rotasyonu ve personel güçlendirme arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF JOB ROTATION AND EMPLOYEE EMPOWERMENT ON EMPLOYEES? PERCEPTIONS OF ORGANIZATIONAL SUPPORT: AN APPLICATION AT 5-STAR A CHAIN ACCOMADATION ORGANIZATION IN ANTALYA This study was carried out to investigate the effect of job rotation and employee empowerment practices on the perception of organizational support at 5-Star a chain accomadation organization in Antalya. The job rotation, employee empowerment and perceptions about organizational support level of the staff were examined and then it was tried to make clear that whether these variables' perceptions differed according to their genders, marital statues, ages, income levels, educational status, departments, positions, degrees, etc. After that the effect of job rotation and employee empowerment practices on the perception of organizational support and the relation among these 3 variables were examined. The samples of the study are 404 workers of 5-Star a chain accomadation organization in Antalya. To choose the samples random sampling method and for the analysis SPSS 17 statitics methos was used. A survey was prepared about job rotation, employee empowerment and perceived organizational support variables and with the data from this survey, which was applied to 404 people, T-test, ANOVA and multiple regression analysis were made. As the result of these analysis as asserted in the hypothesis of the study, there is a meaningful relation in a positive way among the workers' organizational support perceptions and job rotation and employee empowerment.