Bireysel performansın belirleyicilerinden örgütsel faktörlerin iş tatminine etkisi: Pilotlar üzerinde bir uygulama
The influence of organizational factors, which are the determinants of individual performance, on job satisfaction: An application over pilots
- Tez No: 226997
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bireysel performansın gelistirilmesi, organizasyonun bir bütün olarak gelisebilmesi için anahtar bir faktördür. Her ciddi isletme kendi performansını bir takım yolları kullanarak takip eder. Performans yönetimi ise is aktivitelerini kontrol edebilmek için önemli bir mekanizma durumundadır. sletmeler sürekli olarak, liderleri, yöneticileri ve personeli egitmek, gelistirmek ve motive etmek için yeni egitim araçları bulma pesindedirler. Uygulanan degerlendirme yöntemleri bireyin dogal yeteneklerini, motivasyon kaynaklarını ve tercih ettigi iletisim yollarını tespit edip ortaya çıkarmaktadır. Yapılan degerlendirmeler, isletmenin bireyin kendine has davranıs ve degerlerini kisisellestirmesine imkân saglayan bilgiyi temin ederek, yönetim gelistirme planlarının etkinliginin artmasına yardımcı olmaktadır. Uygulanan profiller aynı zamanda, uygun yolla iletisim kuruldugunda dinleyen tarafından kolaylıkla anlasabilecek performans göstergelerin etkinliginin gelistirilmesini saglamaktadır. Bireysel performansa baglı olarak, is tatmini, yaptıgı isin dogasına baglı olarak kisinin duygularının ve düsüncelerinin tabi bir yansımasıdır. İş tatmini, kisinin amirleri ile olan iliskisinin kalitesi, çalıstıgı ortamın fiziki kosullarının kalitesi, isteki görevlerini yerine getirebilme derecesi gibi degisik faktörlerden dogrudan etkilenir. Son zamanlarda yapılan arastırmalara göre, is tatminsizligi tüm maas dilimleri ve yaslardaki çalısanlar arasında oldukça yaygın hale gelmistir. Arastırmalar çalısanların sadece yarısının yaptıkları isten tatmin olduklarını ortaya koymaktadır. İsgücü tatmini tüm gelir dilimlerinde son yıllarda oldukça düsmüs durumdadır. Son 40 yıl içinde yapılan arastırmalar, çalısanların %40 ile %50 arasındaki bölümünün imkan bulmaları halinde çalısma çizgilerini degistireceklerini göstermektedir. Çalısanlar genel olarak yaptıkları isten ne kadar fayda veya gelir saglarlarsa isteki performansları o kadar artmaktadır. Fakat çogu insan için paradan daha degerli ödüller bulunmaktadır. Mesela, takdir, tesvik, tanınma, övgü, güç, aidiyet, güvenlik, statü gibi ödüller, bazıları için paradan daha önemli olabiliyor. İslerinde daha mutlu olan insanlar daha çok tatmin olduklarını söylemektedir. İş tatmini açık bir iliskisi bulunmasına ragmen motivasyon ile aynı sey demek degildir. İş dizaynı, performansı ve tatmini arttırmayı hedefler. Metodları, is rotasyonu, is genisletme ve is zenginlestirme gibi yolları içermektedir. Tatmin üzerindeki diger etkileri ise, yönetim sekli ve kültürü, çalısanın gelistirilmesi, güçlendirme ve otonom is gruplarını içermektedir. Bu çalısmada, is tatmini ve is yerindeki performans tanımlanarak aralarındaki iliskinin ortaya konulmasına çalısılmıstır. İş tatminini olusturan faktörler, çalısanlarda tatmin duygusu veya tatminsizlik duygularının olusmasına yol açarlar. Genelde, çalısanlar ihtiyaçlarını tatmin edecek sekilde çalısmak isterler. İhtiyaçları gerçeklesmediginde ise, tatminsizlik duyarlar. Sonuç olarak; bireysel performans ile is tatmini arasında pozitif bir iliski oldugu gözler önüne serilmistir. Performans degerlendirmeye iliskin yönetici ve çalısan görüsleri, 25 adet soru içeren bir anket formuyla toplanarak, farklı alt gruplara yönelik personelin verdigi cevaplar arasında anlamlı bir fark olup olmadıgı istatistiki olarak arastırılmıstır. İnsan kaynakları yönetimi kademelerinde görev yapan yöneticiler ile isgörenlerin görüslerine dayanarak ve isletmeler hakkında yapısal bilgiler kullanarak, is tatmini ve is tatminini etkileyen faktörler ortaya konulmaya çalısılmıstır. Arastırma kapsamındaki örgütte, isgörenlerin is tatmini yüksek bulunmustur. Örgütlerde bireysel performans ve is tatmini arasında anlamlı ve pozitif yönde bir iliski bulundugu anlasılmaktadır. Özet olarak, çalısanların is tatmini ve bireysel performansları arasında pozitif bir iliski oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Improving individual performance is a key factor in the overall improvement of the organization. Every serious company traces its performance in some or other way. Performance management is a mechanism to control business activities.Organizations are always looking for innovative tools to train, develop and motivate leaders, managers, and staff. Assessments and profiles reveal individual's natural talents, sources of motivation, and preferred styles of communication. They help improve the effectiveness of management development plans by providing information that allows them to be personalized to the individual's unique behaviors and values. Profiles also improve the effectiveness of performance appraisals which are more readily absorbed by the listener when they are communicated in an appropriate way. Related with individual performance, job satisfaction is in regard to one's feelings or state-of-mind regarding the nature of their work. Job satisfaction can be influenced by a variety of factors, eg, the quality of one's relationship with their supervisor, the quality of the physical environment in which they work, degree of fulfillment in their work, etc. According to recent surveys, job dissatisfaction is widespread among workers of all ages across all income brackets. The studies found that only half of all the workers are satisfied with their jobs. Worker satisfaction has declined across all income brackets over the last nine years Surveys over the past 40 years have shown that 40% to 50% of workers would change their line of work, if they could. The more the outcomes or profits they get from the job that the employees do, usually the beter they perform their jobs. For most people, there are more valuable rewards than money. For instance, rewards like a simple letter of commendation, any type of encouragement, to be acknowledged, power, to be related, safety and statutes may be more important than money to some people. The happier people are within their job, the more satisfied they are said to be. Job satisfaction is not the same as motivation, although it is clearly linked. Job design aims to enhance job satisfaction and performance. Methods include job rotation, job enlargement and job enrichment. Other influences on satisfaction include the management style and culture, employee involvement, empowerment and autonomous work groups. Job satisfaction is a very important attribute which is frequently measured by organisations. In this study, it is tried to remark the relation between two concepts, while making definitions of ?job satisfaction? and ?performance in workplace?. Job satisfaction factors to combine to create the feling of satisfaction or dissatisfaction in employees. In general, employees expect wok to satify all of their needs, and when this does not happen. As a conclusion, a positive relation between the workers? job satisfactions and individual performances has been brought into consideration of all involved people. The views of administrators and workers on performance evaluation have been collected via a 25 item-questionnaire and the differences in the views of several subgroups of the participants concerning the items included in the questionnaire have been statistically compared. At the result of the study, it is possible to make the following generalizations: First of all, in the related organization, job satisfaction is an important factor which is perceived by all the members of the organization. It is seen that in the related organization, job satisfaction level is quite high and individual performance is based on the participative, creativity and achievement. As a summary, the effect of job satisfaction on individual performance is significant.