Turizme dayalı bölgesel kalkınma modeli: Kazakistan örneği
Model of regional development based on tourism: An example of Kazakhstan
- Tez No: 345797
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bir ülkenin ya da bölgenin doğal güzellikleri, kültürü, iklimi ve tarihi gibi faktörler, o ülkenin ya da bölgenin turizm potansiyelinin en önemli belirleyicileri arasında yer almaktadır. Ancak, bu varlıkların ülke ya da bölge ekonomisine katkısının sağlanabilmesi için, potansiyelinin ortaya çıkarılması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Ekonomik açıdan hiçbir değeri olmayan bu kavramlar, ancak turizm sayesinde anlam kazanmakta ve bölge ekonomisine önem sağlamaktadır. ``Turizme Dayalı Bölgesel Kalkınma Modeli: Kazakistan Örneği?? olarak isimlendirilen yüksek lisans tez çalışmasının amacı, bölgeler arasındaki farklılıkları giderici bölgesel kalkınma modelleri ve özellikle turizmin bu aşamadaki rolünü incelemek, özelde ise Kazakistan?ın turizm potansiyellerini ortaya koyarak, bu potansiyellerin Kazakistan?ın gelişmesinde kullanılabilir bir faktör olup olmayacağını göstermeye çalışmaktır. Ayrıca bu potansiyellerden daha fazla faydalanılması için neler yapılması gerektiğini ortaya koyabilmek ve önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın sonucunda, Kazakistan bölgelerinin turizm sektörü açısından doğal, kültürel ve tarihi potansiyele sahip olmasına rağmen, elde edilen dış turizm gelirlerinin henüz yeterli olmadığı ve Kazakistan?ın dünya turizm piyasasından hak ettiği konumda bulunmadığı görülmektedir. Ayrıca, deniz-kum-güneş turizmin mümkün olmadığı bölgelerde alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilebileceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
All of the factors like natural beauties, climat, culture and history of a country or state are one of the most important determinants of potential for tourism of that country or state. But for the benefit of that assets to the country?s economy is needed to pick out and appreciate that potention. The consepts with any economic sense has gain significance and contant by the tourism sector of that country or state. The aim of ?Based on tourism model of regional development: An example of Kazakhstan? Master's thesis is to analyse differences of relieving models of regional development between the regions and especially the role of turizm in this stage, in particular to put forth the tourism potential of Kazakhstan and make some suggest on how to get best of the existent potentials. In the end of the thesis in terms of tourism secture in spite of Kazakhstan?s regions natural, cultural and historycal values, obtained incomes from international tourism are not enough yet and Kazakhstan is not on deserved locations in the international tourism politic. Furthemore at the regions where sea-sand-sun tourism is not possible some another kind of tourism may be developed and fully used.