6Hz quası- periodic ascillations from low-mass. x-ray binaries
Düşük kütleli x- ışınlı çift yıldız sistemlerinden yarı-periyodu 6 Hz salınımları
  1. Tez No: 23618
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
öz DÜŞÜK KÜTLELİ X-IŞINLI ÇİFT YILDIZ SİSTEMLERİNDEN YARI-PERİYODLU 6-HZ SALINIMLARI YILMAZ, Ayşegül, Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. M. Ali Alpar Ocak 1992, 93 sayfa. Düşük kütleli x-ışınlı çift yıldızların 6 Hz 'lik yarı-periodik salınımlarını açıklayan bir disk modeli geliştirmek amacıyla, dönen bir ortamdaki ses dalgalarının tayfını inceliyoruz. Düşük kütleli x-ışını çift yıldızlan normal-kol tayfsal konumunda bulunduklar süre boyunca, onları çevreleyen madde akıtım diski kalındır ve üzerinde ses üreten bölgeler oluşur. 6 Hz salınımlar ortama girdiğinde varlığını sürdürebilecek olan en büyük dalga ile ilgilidir. Eğer madde aktarım diski bir nötron yıldızını çevreliyorsa, belli bir açısal uzaklığa kadar yıldızın manyetik alanı diski etkisi altında tutacaktır. Kepler frekansında dönen disk üzerinde yukarıda adı geçen kritik uzaklıktan sonraki bölgelerde katıksız ses dalgalan ilerliyebilmektedir. Buna karşılık, diskin iç bölgelerinde manyetik ses dalgaları olan Alfven dalgalan baskın gelir. Aktarım diskinin yapısını indelemek amacıyla, ortamın dalgaların yayılması ve polarizasyona uğramaları vüzerindeki etkilerini incelerken dönen bir manyetik alanın çevresinde dönen bir akışkan içinde oluşan manyetik-ses dalgaları için elde etmiş olduğumuz eşitliği kullanıyoruz. Bu, eşitlik daha önceden bilinen aynı türden eşitliklere indirgenebilmektedir. Anahtar Kelimeler :Ses Dalgalan, Dönme, Düşük Kütleli X-ışını Çift Yıldızlarda Kütle-aktarım Diski ve Nötron Yıldızlan, 6 Hz'lik Yarı- periyodlu Salınımlar,“Beat Frequency”Modeli, Manyetik-ses Dalgalan, Alfven Dalgalan. Bilim Sayısal Kodu :402.02.01 vı
Özet (Çeviri)
oz DUŞüK KÜTLELİ X-ISINLI ÇİFT YILDIZ SİSTEMLERİNDEN YARI-PERİYODLU 6-HZ SALINIMLARI YILMAZ, Ayşegül Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. M. Ali Alpar Ocak 1992, 93 sayfa. Düşük kütleli x-ışınh çift yıldızların 6 Hz 'lik yarı-periodik salınmalarını a- çıklayan bir disk modeli geliştirmek amacıyla, dönen bir ortamdaki ses dal galarının tayfını inceli yoruz. Düşük kütleli x-işmı çift yıldızları normal-kol tayfsal konumunda bulundukları süre boyunca, onları çevreleyen madde akıtım diski kalındır ve üzerinde ses üreten bölgeler oluşur. 6 Hz salınımlan, ortama girdiğinde varlığını sürdürebilecek olan en büyük dalga ile ilgilidir. Eğer madde aktarım diski bir nötron yıldızını çevreliyorsa, belli bir açısal uzaklığa kadar yıldızın manyetik alanı diski etkisi altında tutacaktır. Kepler frekansında dönen disk üzerinde yukarıda adı geçen kritik uzaklıktan sonraki bölgelerde katıtkısız ses dalgalan ilerliyebilmektedir. Buna karşılık, diskin iç bölgelerinde manyetik ses dalgaları olan Alfven dalgalan baskın gelir. Aktarım diskinin yapısını ir delemek amacıyla, ortamın dalgaların yayılması ve polarizasyona uğramalarıABSTRACT 6-HZ QUASI-PERIODIC OSCILLATIONS FROM LOW-MASS X-RAY BINARIES YILMAZ, Ayşegül M.S. in Physics Supervisor: Prof.Dr. M. Ali Alpar January 1992, 93 pages. We investigate the spectrum of sound waves (through their dispersion relation for infinite case) that exist in a rotating medium with the purpose of applying to this disk model of 6Hz quasi-periodic oscillations (QPO) from low-mass x-ray binaries. During their normal- branch spectral states, subsonic regions form in the thick accretion disk of the low-mass x-ray binaries. 5-8 Hz QPO corresponds to the low frequency cutts off as a result of rotation. If accretion disk in a low-mass x-ray system orbits a neutron star, it is influenced by the beat frequency magnetic field of the neutron star until a critical radius (inner radius). In a Keplerian disk, after this critical radius only pure sound modes propagates. In the previous part of the disk, however,“magnetic sound”waves (Alfven waves) dominate to propagate. To do the structural analysis, we look for dispersive and polarization properties of the disk medium for cases of pure and magnetic sound modes. Our model relation is full dispersion iii