Küresel finansal kriz'de ayrışan Türkiye (Ayrışma nedenleri, Uygulanan politikalar)
The decomposition of Turkey in the global financial crisis(Resons of the decomposition,Applied policies)
  1. Tez No: 345825
  2. Yazar: MELEK ÇAYIRBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
2007 yılının ortalarında ABD konut piyasalarında, ABD hükümetinin düşük gelir gruplarına, diğer bir adıyla eşik altı gelir gruplarına, yönelik olarak başlayan konut edindirme politikasının yanlış yönlendirmeler neticesinde bu gelir gruplarının borçlarını geri ödeyememesinden, köklü bazı finansal kurumların iflasına kadar derin sıkıntılar başlamıştır. Bu sıkıntılar kısa zamanda büyüyerek kredileri piyasalarında güven eksikliğine ve kredilerin ödenmelerindeki zorluklara sebep olmuştur. Bu sorunlar giderek büyüyerek likidite krizine neden olmuştur. Bu krizin nedenleri arasında likidite bolluğu, aşırı menkul kıymetleştirme, saydamlık eksikliği ve verilen subprime kredileri olarak gösterilebilir. Likidite krizi kısa zamanda dünyaya yayılarak finansal krize dönüşmüştür. Küresel finansal krizi karşılıklı bağımlılık sunucu kısa sürede reel sektöre sıçramıştır. Bunun sonucunda ülkelerin ekonomilerinde ciddi daralmalar meydana gelmiştir. Reel piyasasında oluşan talep daralması ve finans piyasalarında meydana gelen çöküşler işsizlik oranını artırmış ve büyüme oranını düşürmüştür. Bunun sonucunda ülkelerin kriz yılında ve bir sonraki yıl ekonomileri ciddi oranda gerileme yaşamıştır. Özellikle ihracat yapan ülkelerde kriz daha çok hissedilmektedir. Türkiye?de bütün ülkelerin olduğu gibi Mortgage küresel krizinden etkilenmiştir. Türkiye bu küresel krizden en çok kredi kanalında etkilenmiştir. Bunun sebebi olarak Türkiye?deki büyük şirketlerin iflasın eşiğine gelen diğer ülkelerdeki bankalardan kredi almalarıdır. Bu durumda Türkiye?deki büyük şirketler zarara uğramışlardır. Ayrıca küresel krizin reel sektör ve işsizlik üzerinde de Türkiye için olumsuz etkileri görülmektedir. Fakat Türkiye diğer ülkelere oranla krizden daha az etkilenmiştir. Bunun sebebi olarak, Türkiye?de mortgage kredi sisteminin 2008 yılında oluşmamış olması ve 2001 krizinden sonra Türkiye?nin güçlü ekonomiye geçiş programına geçmesidir. Ayrıca ihracat bakımından da diğer ülkelere oranla daha azdır. 2008 yılında yaşanan küresel finansal kriz sonrasında dünya ekonomileri, para ve maliye politikalarına yönelik önlemler almışlardır. Aynı şekilde Türkiye? de krizin etkisini azaltmak için birtakım gelir ve harcama politikalarını devreye sokmuştur.
Özet (Çeviri)
At the middle of tht 2007 in U.S.A.?s residential sector, there is a U.S.A. government giving credits to the lower in come classes. This attitude made lower inceme classes can?t repay the credits they took. Due to the fact that these kind of habits an economic crisis ,which first broke out in residential sector, became visible. More over there were some companies that had some financial problem or went bankrupt.These kind of problems turn into a huge distresses in a very short period and became a liquidity crisis. The reasons of the mortgage crisis are; excess liquidity, excess of securities, defiency in transparency of economic situations and the given subprime credits. Liquidity crisis outspreaded to the world in a very short period turned into a global economic crisis. Mutual attachmnents resulted with the global economic crisis effects the non-financial sector. Whereupon in the world state economies there were crucial constrictions. In the real sector there were dampening of demand and collapse in financial sector made umployment rate upper and lower up the growth rates of economies. As the other countries in the world Turkey also effected the mortgage crisis. The most effected part of Turkish economy was credit item. The resaon of this situation was Turkish companies drew in a loan from the most aggrieved banks in the other countries. Actually it effects Turkish companies in a badway. Besides there was a bad effect in unemploymnet and economic growth. But Turkey compared to other countries less affected by the crisis. The reason for this, there isn?t mortgage credit system in turkey in 2008. Also Turkey is less compared to other countries in terms of exports. After the global economic crisis, the world economies start edto take hard precatuin adhibiting monetary and fiscal policies. There were precautions ,taken by Turkish government aiming to reduce crsisis effects, in come and spending policy.