Ankara Gerede-Ankara çevre otoyolu bitümlü karışım üst yapı tabakalarının fiziksel özellikleri ve sıkışabilirliğinin analizi
  1. Tez No: 34582
  2. Yazar: AHMET HAKAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ANKARA GEREDE-ANKARA ÇEVRE OTOYOLU BİTÜMLÜ KARIŞIM ÜST YAPI TABAKALARININ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ VE SIKIŞABİLÎRLİĞİNİN ANALİZİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Ahmet Hakan POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN-1994 ÖZ Bu çalışmada da otoyol üst yapısında kullanılan granülometrik kırılmış malzemenin Bitüm ile karıştırıl masından elde edilen karışımın Laboratuar şartları altında özelliklerinin belirlenmesi; uygun görülen karışımın güzer gah üzerine serilip sıkıştırılması, sıkışma ve dayanım özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için Ankara Gerede, Ankara çevre otoyolu üst yapısında kullanılan malzemeler kullanılmış, Laboratuar deneyleri Mürted merkez Laboratuarı ve kamp 7 Laboratuarla rında yapılmış, arazi çalışmaları ise Gerede, Tatlak, Esen- boğa hava alanı çevresi çevre otoyolunda uygulanmıştır.Şartname değerleri belli oları bitümlü üst yapı tabaka larında kullanılan agregaların fiziksel özellikleri tesbit edilip, derişik granülometri ve bitüm yüzdeleri altında marshall özellikleri bulunmuş, güzergah üzerine serilen sıcak karışımın üretim, serim ve sıkıştırma teknikleri incelenmiş, Laboratuar sonuçları ve şartname delerleri ile mukayesesi yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 17501 Agrega, Bitüm, Marshall Metodu, Sıkışma 132 Yrd.Doç.Dr. Recep KANIT II
Özet (Çeviri)
ANKARA GEREDE-ANKARA PERIPHERAL MOTORWAY BITUMINOUS MIX PAVEMENT LAYERS PHYSICAL PROPERTIES AND COMPATIBILITY ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Ahmet Hakan POLAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE-1994 ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the bituminous mixes were prepared under Laboratuary conditions, which obtained mixing with crushed stone under known gradation and asphalt chement. Also compaction and strenght properties after laying on the road. For this reason Ankara Gerede-Ankara Peripheral Motorway pavement layers were used, Laboratuary test were made in Mürted main laboratuary and camp 7 laboratuary, at the same time field tests were made between Gerede, Tatlak, EsenboŞa Airport around peripheral motorway. Known specification values and use in bituminous layers aggregates, Physical properties established, under IIIdifferent gradation and bitumen percents, marshall properties were found. Production, laying and compaction technigues were established. Laboratuary test results were compared with specification values. Science code : 17501 Keywords : Aggregate, Bitumen, Marshall Method, Compaction Page Number : 132 Adviser : As. Prof. Dr. Recep KANIT IV