Gökçeada sivil mimari örnekleri cephe analizleri
- Tez No: 67740
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Ege'de işgal edilmenin korkularıyla yüzyıllarca yaşamış, bir kültürün göstergesidir Gökçeada. Rum kültürü, Türk kültürü, doğulu, batılı, kent yaşamı, köy yaşamı hayvancılık, tarım, turizm bu çok çeşitliliğin adaya getirdikleri ve götürdükleri incelenmeye çalışılacaktır. Bu kapsamda tez altı ana başlık altında toplanmıştır. Birinci bölümde Gökçeada'nın yeri, konumu, coğrafik yapısı, tarihsel gelişimi, nüfusu ve ekonomik yönden gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde Gökçeada'da eski ve yeni yerleşim merkezleri anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde sivil mimari örnekleri plan analizleri incelenmiştir. İlk plan tipi şeması ve gelişimi, çeşitli mimari elemanlar sekilerle anlatılmıştır. Dördüncü bölümde sivil mimari örnekleri ve cephe analizleri, elemanlar, oranlar ve estetik yönden ele alınıp incelenmiştir. Beşinci bölümde ise konut dışı yapılar şekil ve resimlerle anlatılmaya çalışılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise liman bölgesi fotoğraf ve şematik açıklamalar ile Gökçeada'nın diğer adalarla gösterdiği farklılık, ve bütün bu bölümler sonucunda alınan sonuçlar anlatılmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gökçeada constitutes the part of the Aegean Culture which settles people who lived with the fear of being invaded for centuries. Greek culture, Turkish culture, eastern, western, urban and village life styles, animal feeding, agriculture, tourism and what such variation has brought to or ceased from the islanda are taken into consideration. In the context, the thesis has been evaluated under six different headings. First section gives an evaluation of Gökçeada with regard to its location, geographical features, historical development, population and economy. Second section aimed to describe ancient and recent settlement zones in Gökçeada. Third section gives an evaluation concerning civil architecture examples and their analysis of design. The type of first plan, schematic layout and its development are given along with the architectural elements using figures. Fourth section assesses the sampleworks of civil architecture and makes an analysis abouh facades, elements, rates and aesthetic properties. Fifth section aims to describe the buildings other than houses using figures and pictures. Sixth and the last section introduces the Portal Zone using photos and reviews the difference between Gökçeada and other islands as well as the conclusions obtained throughout the whole study. XVII