Alanya'nın turizm kapasitesinin analizi
The Analysis of tourism capacity of Alanya
- Tez No: 34592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Turizm, Industrial and Industrial Engineering, Tourism
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ALANYA'NIN TURİZM KAPASİTESİNİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Zafer YAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 1994 ÖZ Turizm; lor amacı gütmeyen turizm organizasyonlarından, turizm pazarlama faaliyetlerinden, ulaştırma, konaklama, yiyecek ve içecek hizmetlerinden, turistik parakende satış mağazalarından ve turizmle ilgili diğer çeşitli etkinliklerden oluşan bir endüstridir. Turizm Kapasite si kavramı da hizmet üretim miktarı ve süresiyle ilgilidir. Kapasite kavramı içinde sadece hizmet üretim gücü değil, piyasa talebini oluşturan yurt içi ve yurt dışı talep etkili olmaktadır. Turizm gelir akışı sağladığı için turistlerin gittikleri ülkelerde konaklamaların maksimuma çıkartılmasına ve tüketime sevk edilmelerine çalışılır. Bu çalışma ile Türkiye'nin önemli turistik yörelerinden biri olan Alanya'nın Turizm Kapasitesi analiz edilmiştir. Önce değişik faktörlerden etkilenen turizm hareketlerinin Alanya' nın Turizm potansiyeli üzerindeki etkilerinin doğru olarak değerlendirilebilmesi amacıyla Alanya'nın arz ve talep potansiyelinin gerçek değerleri 3 aylık yerel araştırma sonucu belirlenmiştir. Sonra 1994-1998 yıllan için talepler ve turizm gelirleri kalitatif teknikler yardımıyla belirlenmiş, Alanya'nın Turizm gelirlerinin ve kapasitesinin Türk turizmi ve ekonomisindeki gerçek yeri belirlenerek gelecek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF TOURISM CAPACITY OF ALANYA (M. Sc. Thesis) Zafer YAMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August -1994 ABSTRACT Tourism which consists of profit and nonprofit organizations, transportation, accommodations, food and beverage, etc., is a kind of industry. As a concept“Tou rism capacity”is related with quantity and time of productions of service. In the con cept of capacity, not only the force of productions of service of Alanya is affective by oneself but also the national and international demand is affective. The accommoda tion of tourists is tried to be maximized in order to provide the tourists consume more, because tourism is an important income flow. In this study, tourism capacity of Alanya, one of the important touristic region in Turkey, is analyzed. First, to realize the value of the effects of the tourism activities that is affected by various factors on tourism potential of Alanya, the real values of supply-demand potential of Alanya have been determined by a local study that takes 3 months. Then by the help of qualitative techniques, tourism incomes and demands are determined among the years' 1994-1998. In this thesis, there are some suggestions to increase the tourism capacity and the tourism incomes. IV