Standart zaman verimlilik ilişkisi ve bilgisayar destekli standart zaman tespiti
Standart time productivity relation and computer aided standart time calculation
  1. Tez No: 34591
  2. Yazar: HÜSEYİN CENGİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Toplam verimliliğin bir bileşeni olarak işgücü verimliliği ve dolayısıyla çalışma şartları ve metotları, verimlilik artışına yönelik çalışmalardan direkt olarak etkilenmektedir. Bu çalışmalar, düzenli olarak yapılsın ya da yapılmasın, verimlilik artışının yanında, bir işin tamamlanması için gerekli olan süre şeklinde tanımlanan standart zamanların değişimini de beraberinde getirmektedir. Bu değişim nedeniyle, standart zamanlar güncelliklerini yitirmekte ve yeni standartların tesbit edilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Genelde personel ve zaman yönlü kısıtlar tarafından engellenen bu gereksinim, standart zaman tesbitine ve denetimine yönelik çalışmaların, bilgisayar ortamına aktarılmasıyla daha etkin bir şekilde karşılanabilmektedir.Anahtar kelimeler : Verimlilik, İşgücü Verimliliği, İş Ölçümü, Standart Zaman
Özet (Çeviri)
As being an important component of the total productivity, the labour productivity and consequently the working conditions and work methods are directly effected by the productivity improvement efforts. Thus, organized or not, each such effort, besides productivity increases, result in changes in standard times, which simply represent the time required to complete each individual job. Therefore, there always exists a need to control and update the standard times in production plants, but the personnel and time requirements in standard time determination and control process are significantly high and thereffore by computerizing, the effectiveness of this process may be increased.Key words : Productivity, Labour Productivity Work Measurement, Standard