Türkiye'nin PKK ile mücadele sürecinde Türk Başbakanlarının dış bağlantı söylemi
Turkish Prime Ministers' discourses regarding foreign links in the process of Turkey's combat with the PKK
- Tez No: 345952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye?nin son 30 yıldır mücadele ettiği PKK terör örgütü önce Marksist ideoloji ile yola çıkmış daha sonra etnik ve dini söylemleri de kullanmıştır. PKK terör örgütü zaman içerisinde uluslararasılaşan bir yapı haline gelmiştir. Bu itibarla Türkiye?nin PKK ile mücadelesinde zaman zaman en yetkili liderlerin de ifade ettiği dış bağlantılara dikkat çekilmiştir. Tez Türkiye?nin PKK?ya yönelik mücadele sürecinde görev yapan yedi Türk başbakanın -Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit ve Recep Tayyip Erdoğan- örgütün sınır ötesi bağlantılarına ilişkin söylemlerini analiz etmektedir. Çalışmada başbakanların terörün dış bağlantısı ile ilgili gerçekleştirmiş oldukları söylemlerde kullandıkları genel ifadeler ve ülke isimleri yer alacaktır. Çalışmanın amacı PKK ile mücadele sürecinde yıllar geçtikçe başbakanların söylemlerinde meydana gelen farklılığı ve hangi ülkelerin isimlerinin ifade edildiğini tespit etmektir. Bu çalışmada literatürde yer alan çalışmalardan, Hürriyet gazetesinin son 30 yıllık arşivinden, PKK ile ilgili konunun uzmanı olan kişiler ile yapılan mülakatlardan yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda teröre destek verdiği düşünülen ülkelerin isimleri, kaç kere ifade edildikleri ortaya konulmuştur. PKK?nın dış bağlantılarını ve destek veren ülkeleri ortaya koyan bu söylemler, Türk hükümetlerinin bu yöndeki resmi söylemlerinin vurgu noktalarını içermesi bakımından özgün bir çalışma niteliği taşımaktadır. Anahtar Sözcükler; Dış Bağlantı, PKK, Söylem, Terör, Türkiye
Özet (Çeviri)
The PKK terrorist organization, which Turkey has been in combat with for the last 30 years, got its start from Marxist ideology, it then used ethnic and religious discourses as it continued to develop. The process that spawned this organization has gradually drawn attention from around the world. In this respect, there have been outside connections that have been highlighted from time to time by the most authorized leaders during Turkey?s long conflict with the PKK. My Thesis analyzes the discourses of seven Turkish Prime Ministers, -Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, and Recep Tayyip Erdoğan- .The analysis sheds light upon the cross-border connections of the terrorist organization. In this study general statements and country names that prime ministers mentioned in their discourse related to outside connections of this terrorist organization are presented. The aim of this study is to identify differences that occurred in the discourse as the years went by and the names of the countries that are spelled in the process of Turkey?s combat with the PKK. This study explores the literature associated with the last 30-year news archive of Hürriyet newspaper and interviews with the experts about PKK. As a result, the names of the countries that supporting the PKK terrorist organization and the number of times they were couched in the discourse are presented in this study. The study which examines the cross-border connections of the PKK and the countries supporting this terrorist organization constitutes an original study as it includes the key points of official discourses of Turkish governments concerning the issue. Key Words; Foreign Links, PKK , Discourse, Terror, Turkey.