Turizm alanlarında enerji çevre ilişkisinin planlama yansıması
Reflections of energy environmental relations in the planning of touristic areas
  1. Tez No: 34598
  2. Yazar: ONURHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BAHRİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
TURİZM ALANLARINDA ENERJİ ÇEVRE İLİŞKİSİNİN PLANLAMAYA YANSIMASI (Yüksek Lisans Tezi) Onurhan YÜKSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL1994 ÖZET Turizm-çevre-enerji üçlüsünün, planlama kapsamındaki ilişkilerinin incelenmesindeki amaç, insanın yaşamı ve gelişmesi için vazgeçilmez olan bu kavramların birbirini desteklemesinin gerekliliğini vurgulamak, aksine gelişmelerin olması halinde aynı kavramların uzun dönemde yok olacaklar gerçeğini gözler önüne sermektedir. Kavramların doğada sahip oldukları nitelikler ve birbirine yaptıkları etkiler irdelenerek, neden oldukları olumlu ve olumsuz sonuçlar saptanmaya çalışılmış, planlama bütünü içindeki etkileşimleri incelenmiştir. Ülkemiz ve dünyadaki mevcut uygulamalar ile geleceğe yönelik yapılan araştırmalar değerlendirilmeye çalışılmış ve kavramların koruma- kullanma dengesi içerisinde nasıl bütünlük sağlaması gerektiği üzerine olan düşünceler irdelenmiştir.II Turizmin dünyadaki önemli noktalarından olan Akdeniz havzası özelinde, kavramların bölge için arz ettiği önem nedeniyle, konuya özellikle bölgede gösterilen ve gösterilmesi gereken dikkat vurgulanmak istenmiştir. Ülkemizin Akdeniz bölgesindeki, turistik potansiyel bakımından, temel taşı olan Antalya yöresi ile ilgili planlama çalışmaları ele alınarak doğru ve hatalı uygulamalar üzerinde tartışma açılmasına yönelik değerlendirmeler yapılmaya çalışılmış, koruma-kullanma dengesine dayalı bir planlama ile 21. yüzyılın alternatif turizmi olan Eko Turizm (Sürdürülebilir Turizm) türünün tüm uygun alanlarda gerçekleştirilebilirliğini sağlayacak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
in REFLECTIONS OF ENERGY-ENVIRONMENT RELATIONS IN THE PLANNING OF TOURISTIC AREAS (M. Sc. Thesis) Onurhan YÜKSEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1994 ABSTRACT The main objective in the assessment of the internal relations of tourism-environmet-energy is to emphasize the need for the mutual support among the three vitally indispensable concepts for the sustainable living and development of the human kind, and to put forward the fact that destruction of them in the long run will be inevitable in case of the contrary developments. The concepts are examined together with their natural characteristics and internal affects to each other, in order to determine the positive and negative consequences they might lead to, within the framework of total planning. Some existing examples from our country and the world are also examined together with some future plans based on research and development, and the thoughts on the concepts for retaining the balance for sustainable use are also examined.IV The particular attention attributed to the concepts in the Mediterranean Area is especially stressed, due to the important position of the Area in the World from tourism point of view. Planning in Antalya Area, one of the prime areas due to its important tourism potential for Turkey in the Mediterrenean Region, is analyzed in planning aspects and a discussion platform is attempted to be formed for its proper and incorrect practices; and some new strategies are developed on the Eco-Tourism, which is the alternative tourism for the 21 st century based balanced planning with the sustainable use principle.