Pulluk uç demirlerinin aşınmaya dayanımlarının belirlenmesi ve iyileştirme imkanları üzerinde araştırmalar
The Determination and possibility of improvement of wear resistance of plow iron
- Tez No: 34599
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
II ÖZET PULLUK UÇ DEMİRLERİNİN AŞINMAYA DAYANIMLARININ BELİRLENMESİ VE İYİLEŞTİRME İMKANLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ÇETİNKAYA, Cemil Doktora Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 1994 Bu çalışmada; pulluk uç demiri imalinde kullanılan malzemelere uygulanan ısıl işlemlerin aşınma direncine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla TSE tarafından önerilen ve uç demiri yapımında kullanılan sade karbonlu çeliklere farklı ısıl işlemler uygulanmıştır. Deneysel malzemeler optik mikroskop, tarama elektron mikroskobu ile incelenmiş ve ayrıca Rockwell sertlik ölçümleri ve yüzey aşınma direnç ölçümleri yapılmıştır. Pulluk uç demirleri, tarla, kum ve kumda kaynaklı olmak üzere üç aşamada denenmiştir. Denemeler sonunda aşınma uç demirinin sertliğine bağlı olarak farklılık göstermiştir. En yumuşak (28 HRC) ve en sert (51 HRC) malzemeler en fazla aşınırken orta sertlikteki malzemeler (39 HRC) en az aşınma göstermiştir. Pulluktaki konumlarına göre önden arkaya doğru aşınma azalırken dördüncü konumdaki uç demirinin birinciden az diğer ikisinden daha fazla aşındığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The Determination and Possibility of Improvement of Wear Resistance of Plow Iron Cemil ÇETİNKAYA P.h.D Thesis Gazi University Institute of Science and Technology 1994 In this study the effect of heat treatment on the wear resistance of plow iron materials was investigated. For this reason, different heat treatments were applied to the plain carbon steel which were suqqested by TSE (Turkish Standards Institution) These experimental materials were examined under optical and scanning electron microscopes together with to Rockwell Hardenss and surface wear resistance measurements. The plow irons were tested without welding in arable field and sand pool and with welding only in sand pool. The results showed that wear resistance of plow iron was dependent on the hardness. While the softest (28 HRC) and the hardest (51 HRC) samples showed poor wear resistance, the sample with medium hardness (39 HRC) exhibited the best wear resistance. While the wear resistance of plow irons was decreasing by moving from the front to the back it was noticed that plow kon in the forth position showed less wear resistance value than the first one and more than the other two.