Makyajın sahne estetiğindeki yeri
Place of make-up on stage esthetic
- Tez No: 346005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KULLUK YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Makyaj uygulaması insanlık tarihi kadar eskidir. İnsan varlığını sürdürme amacını taşıdığından beri doğaya müdahale etmiş, doğanın bir parçası olan öz benini güçlendirmek istemiştir. Tabiatta kendisinden daha güçlü varlıkları bedenine taşımak ya da onları alt etmek amacıyla makyaj uygulaması yapmıştır. Süregelen zaman içinde gerek ilkel insan, gerekse modern insan toplumsal statüsü için giyinmek gibi makyaja da ihtiyaç duymuştur. Görgü ve beğenisi doğrultusunda günlük yapılan makyaj sanatsal olana dönüşmüştür. Bilimsel ve sanatsal gelişmeler doğrultusunda günümüze çeşitlenerek taşınmıştır. Gelişen ve değişen insanın yaşam temposuna bağlı; her çağda makyaj uygulamaları ve teknikleri farklılıklaşmış, günümüzde de sanatsal bir kavrama dönüşmüştür. Sanatsal olan makyaj tasarımı malzeme ve uygulama çeşitliliği kazanmış, önemli bir sektör haline dönüşmüştür. Makyaj hem simgedir hem de belirttiği şeyi doğrudan canlandırdığı için önemli bir göstergedir. Ayrıca gösteri sanatları içinde önemli bir yere sahiptir. Sahne üzerindeki oyuncu, büründüğü role seyircisini makyajla ikna eder, yönlendirir ve bir bakıma kandırır. Makyajın sahne estetiğindeki önemi ise, görsel bir dil oluşturmada, metinle uyumlu birleşiminde görülmektedir. Günümüzde çirkinin de, biçimsizin de değeri vardır ancak bunlar, bütünün içinde daha fazla estetik değere sahip olur. Bunun için de sahne sanatının bileşenleri olan dekor, kostüm, makyaj, ışık tasarımının birbirleriyle birlikteliği çok önemlidir. Dolayısıyla tiyatral olan için de, makyaj zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
Make-up implementation is as old as human being history. Since people worried about maintain their life, they affect and interfere to nature, and wanted to empower themselves. They applied to make up to fight better and win over against to stronger creatures than them. Since by then, both primative humans and modern time humans need a make up for a social status, same as a nice dresses. Releated moral and prefering way, daily regular make up turned to an art make up. According to scientific and artistic improvements, make up has reached to our era. Make up applys and technics has been changed depending on people?s changeable life style, however, now in these days it turned to an artistic concept. Artistic make- up design has many various options and it became very profitable for business sector. Make-up is a symbol and also its a important indicator for prefering directly to what needs to be animated. Besides them, its important for visual theathers. Player convience the audience to his role with the make up. The importance of make up on stage is, it makes visual effect and compatible to text of the theather. Now a days, both ugly and bizarre has value but these get more esthetic in complete. That?s why, the combination of decoration, custom, make up and lights are very important and releated eachothers. Because off all above reasons, make up is an obligation in theathers.