Laboratuvar koşullarında Heamatococcus pluvialis (Chlorophyta)'in biomass ve pigment (Astaksantin) sentezine ışık şiddeti ve demir (Fe)'in etkisi
The effects of iron and light intensity on biomass and pigment synthesis of Heamotococcus pluviais under laboratory conditions
- Tez No: 346210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELİN SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Laboratuar koşullarında Heamatococcus Pluvialis (Chlorophyta)in biomass ve pigment (astaksantin) sentezine ışık şiddeti ve demir (Fe)in etki amacıyla yürütülen çalışmada farklı ışık şiddetleri (50, 200 ve 475 ?mol foton m-2 sn-1) ve Fe+EDTA ilavesinin yapılarak oluşturulduğu besi ortamlarında, 11 saat aydınlık, 13 saat karanlık periyodunda kontrollü laboratuar koşullarında kültüre alınan Haematococcus pluvialis (Chlorophyta) türünün büyüme parametreleri belirlenmiştir. Araştırma 3 aşamalı olarak gerçekleştirilmiş ve deneme boyunca klorofil-a (mg L-1), kuru ağırlık (g/mL-1), astaksantin miktarları ve hücre sayısı değerleri analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen sonuçlar, klorofil-a değerinin astaksantin miktarının artması ile azaldığını, artan ışık şiddetinin ve Fe+EDTA ilavesinin astaksantin miktarını artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study which determining of the effects of iron and light intensity on biomass and pigment synthesis of Heamotococcus pluvialis under laboratory conditions, in the culture medium composed different light intensity(50, 200 ve 475 ?mol photon m-2sn-1) and by suplementing Fe+EDTA, the species heamotococcus pluviatilis which subjected to 11 hours light and 13 hours darkness photoperiod, growing parameters was determined. The experiments was applied in 3 processes and during the experiment period chlorophyle-a (mg L-1), dry weight(g/mL-1), astacsantine amount and cell number was followed. the results are; while astacsantine raising, chlorophyle-a is reduced; raising light intensity and Fe+EDTA supplement make raise the amount of astacsantine.