Mercan (Nemipterus randalli) ve sardalya (Sardinella aurita)'dan hazırlanan suriminin besin kompozisyonu ve ağır metal içerikleri
Proximate composition and heavy metals from Nemipterus randalli and Sardinella aurita surimi
- Tez No: 346214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezinde avlanan, ekonomik değeri yüksek balık türleri olan mercan (Nemipterus randalli) ve sardalya (Sardinella aurita)? dan elde edilen surimilerin ham protein, ham yağ, ham kül, nem ve ağır metal (Cu, Mn, Cr, Fe, Ni, Zn, Pb, Cd ve As) içerikleri tespit edilmiştir. İskenderun balık pazarından temin edilen balıklar bir işleme tekniği olan geleneksel surimi yöntemiyle işlenmiştir. Elde edilen surimilerin ağır metal içerikleri ICP-OES kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the crude protein, crude fat, ash, moisture and heavy metal (Cu, Mn, Cr, Fe, Ni, Zn, Pb, Cd, As) contents of surimi from Nemipterus randalli, Sardinella aurita that high economic value in İskenderun Bay have been determined. Fish obtained from the fish bazaar in İskenderun was processed by the traditional surimi method that a common processing technique. Heavy metal content measurement were done by first wet burning and then by using ICP-OES.