Farklı yöntemler kullanılarak esansiyel aminoasitlerle zenginleştirilmiş artemia nauplii'lerde enzimatik değişimlerin izlenmesi
Monitoring enzymatic potential of the artemia nauplii enriched with essential amino acids by using different techniques
- Tez No: 346222
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, esansiyel amino asitlerle Artemia naupliilerin, klasik ve lipozom teknikleri ile zenginleştirilmesi ve proteaz aktivite değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı tekniklerle zenginleştirmede, farklı bekleme sürelerinde (6, 12, 18 ve 24 saat), farklı sıcaklık değerleri (18 ºC, 20 ºC, 22 ºC ve 24 ºC) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to enrich and determine the protease activities of the artemia nauplii enriched by liposome and classic techniques. Artemia nauplii enriched in different durations (6, 12, 18 and 24 h) and temperatures (18 ºC, 20 ºC, 22 ºC ve 24 ºC).