Membran filtre üzerinde germanyumun zenginleştirmesi
Preconcentration of germanium on membrane filters
- Tez No: 346230
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Germanyumun, Ge-9-fenil-3-floren kompleksi halinde spektrofotometrik tayini öncesi, polisülfonmembran filtre üzerinde Ge(IV) iyonunun adsorpsiyonu için optimum şartlar incelendi. Ge(IV)?ün kantitatif geri kazanımı için pH, örnek hacmi, örnek ve elüent akış hızı, örnek ve matriks etkisi gibi önemli parametreler optimize edildi. Germanyum pH 4.0?da polisülfon membran filtre üzerinde adsorbe edildi ve fosforik asit ile membrandan elüe edildi. Yöntemin doğruluğu, su ve toprak örneklerine yapılan ekleme-geri kazanma çalışmaları ve GBW 07402 soil sertifikalı referans maddesinin germanyum içeriğinin analiz edilmesiyle test edildi. Gözlenebilme ve tayin sınırı değerleri sırası ile 2.1 ng/L ve 7.0 ng/L olarak bulundu. Önerilen yöntem toprak ve su örnekleri içindeki germanyumun belirlenmesi için uygulandı.
Özet (Çeviri)
The optimum conditions for adsorption of Ge(IV) ion on polysulfone membrane filter were investigated prior to spectrophotometric determination of germanium as Ge-9-phenyl-3-fluoron complex. The important parameters such as pH, sample volume, sample and eluent flow rates, sample and matrix effects for quantitative recoveries of germanium(IV) was optimized. Ge(IV) was adsorbed on polysulfone membrane filterat pH 4.0 and was eluted from the membrane with phosphoric acid. The accuracy of the method was checked addition-recovery test to water and soil samples and determination of germanium content of GBW 07402 soil certified reference material. Detection limit and quantification limit of the method were found as 2.1 ng/L ve 7.0 ng/L, respectively. The proposed method was applied for determination of germanium in soil and water samples.