Hedef programlaması ve portföy seçiminde bir uygulama
The Goal programming and an application the portfolio selection
  1. Tez No: 34629
  2. Yazar: AHMAD MİRZA AGHAZADEH ATARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
HEDEF PROGRAMLAMASI VE PORTFÖY SEÇİMİNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Ahmed Mirza A. A. GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 1994 ÖZ Bu çalışmada, hedef programlaması ve yatırımcının geniş çaptaki istekleri ve amaçlarını temin edebilecek etkin bir portföyün seçiminde kullanılan bir modelden söz edilmektedir. Hedef programlaması çoklu çelişen amaçlı problemlerin çözümlenmesinde bir model ve yaklaşım olarak önerilen bir tekniktir. Doğrusal programlamanın genişletilmiş hali olan bu yöntem ile, kar, prodüktivite, maliyet gibi çok boyutlu bir ölçek seti ile ifade edilebilen çok hedefli bir problemi yazmak mümkündür. Hedef programlamasında genelde maliyeti en küçüklemek yerine öncelik düzeyine göre belirlenen hedeflerden sapmaların toplamı minimize edilir. Birinci bölümde, hedef programlamasının matematiksel modeli ve bu modelin çok aşamalı simpleks yöntemi ile çözümü hipotetik bir örnek üzerinde anlatılmaktadır.ikinci bölümde de portföy ve etkin portföylerin seçilmesi ile ilgili bazı temel kavramlar anlatılmaya çalışılmıştır. üçüncü bölümde ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (ÎMKB) işlem gören önemli firmalardan 50 tanesi ele alınarak, bu firmaların aylık verimliliklerinden yararlanarak hedef programlamasının portföy seçimindeki uygulana bilirliği sunulmaya çalışılmıştır. II
Özet (Çeviri)
THE GOAL PROGRAMMING AND AN APPLICATION TO PORTFOLIO SELECTION (M. Sc. Thesis) Ahmad Mirza A. A. GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCEL AND TECHNOLOGY APRIL 1994 ABSTRACT In this study, we have used the goal programming (GP) and a model to select the efficient portfolio that satisfies a wide spectrum of investor goals and desires. GP is a tool that has been proposed as a model and an approach for the analysis of problems involving multiple and conflicting objectives. By this model, which is an extended case of the linear programming (LP), it is possible to formulate a problem that can be expressed in a multiscaling system as a function of the profit, the productivity and the cost. Instead of the cost minimization, GP minimizes deviations from established goals based on the priority level assigned to each goal. In the first chapter, the mathematical model of GP and using the multiphase simplex method the solution of this IIImodel with an hypothetical example was examined. Some basic concepts of the portfolio and efficient portfolios selection were presented in the second chapter. In the third chapter, considering stocks about of the fifty industrial firms in Istanbul Stock Exchange and using the monthly productivity of these firms, we have presented an application of GP in the portfolio selection. IV