Kentiçi kavşak sorunları ve İnönü (Ankara) kavşağı çözüm önerisi
The İneer city intersection problems and a suggestion to solution of İnönü intersetion to Ankara
- Tez No: 34630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YAŞLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
KENTİÇİ KA VŞAK SORUNLARI VE İNÖNÜ KA VS AĞI (ANKARA) ÇÖZÜM ÖNERİSİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Ali ÖZNUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1994 ÖZET Kentiçi kavşaklara yönelik, kısa dönemde trafik mühendislerini, uzun dönemde ise ulaşım plancılarını ilgilendiren; kavşak tür seçimi ve tasarım sorunlarını ortaya koyarak çözümünü hedef alan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Bölüm l'de kavşak türleri ile ilgili tanımlar; kavşak tür seçim ve tasarımını etkileyen faktörler kavşak kapasiteleri, trafik hacmi, trafik özellikleri (yaya-taşıt), kavşağın geometrik özellikleri, çevre faktörü, kavşak kollarımın eğimleri, ekonomik değerlendirme ve görsel etki incelenmiştir. Bölüm 2'de Ankara'daki kavşaklar ele alınmıştır. Bu bölümde Ankara'nın kentiçinde bulunan kavşakların sorunlarına genel olarak değinilmiş, kentiçi ulaşım sisteminin kavşaklar üzerine olan etkisi ortaya konularak, Ankara Kentsel Ulaşım Planı çalışmasında, kavşaklar için geliştirilmiş olan, ilke, hedef ve politikaların analizi yapılmıştır. Bölüm 3'de tez konusu için örnek olarak seçilen kavşağın seçim yeri ve nedeni açıklandıktan sonra; İnönü Kavşağı ile ilgili olan kavşak tasarım ve seçimini etkileyen tüm faktörler irdelenip, kavşak ile ilgili mevcut durumda olan ve ilerde oluşabilecek sorunların boyutu ortaya konulmuştur. Bölüm 4'de ise örnek uygulama olarak seçilen inönü Kavşağında tesbit edilen sorunların çözümüne yönelik tartışma ve sonuç yer almaktadır. Bilim Kodu : 5001023 Anahtar Kelimeler : Kavşak, inönü Kavşağı Kavşak Kapasiteleri Sayfa Adedi: :160 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA
Özet (Çeviri)
II THE INEER CITY INTERSECTION PROBLEMS AND A SUGGESTION TO SOLUTION OF İNÖNÜ INTERSETION IN ANKARA (M.Sc. Thesis) Ali ÖZNUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1994 ABSTRACT In this study related to intersections in the inner city the choice of suitable junctions and their designing problems which are related to traffic engineering in the short run and to transportation planning in the long run are discussed. The main framework of study consist of four sections. In the first section, definitions related to the kinds of intersections, the intersection capacities that are factors affecting the choice of intersection kinds and also their designing, their traffic volumes and traffic characteristics (pedestrian-vehicle) the geometric characteristics of the junction, the environmental factors, the slopes of directions of the intersection, the environmental factors the slopes of directions of the intersection the economical evaluation and lostly the visual effects are discussed. In the second section, the intersections in Ankara are explained, the problems of intersection in the inner city of Ankara are discussed in the general manner, Also, in this section, impact of the inner city transportation system on the junctions is emphasized and the principles, the objects and the policies that are improved to intersections in Ankara Transportation plan are analysized. In the third section, the selection criterias of the intersection which is chosen to subject of the thesis as sample are explained and all the factors related to înönü junctions that affect the designing and the selection of intersection are discussed. Furthermore the existing, problems and the problems that can emerge in the future are explained in the selection intersection. Lastly, in the fourth section, the discussion and the results explaining the solution of the problems which had been established in the sample area înönü junction are given. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001023 Intersection. Junction, Capasity, İnönü intersection. 160 Doç.Dr.Erdoğan YAŞLICA