Akyurt Kalecik (Ankara) arasındaki kalan step alanlarının floristik yönden araştırılması
The Floristic study of the steppe land between Akyurt and Kalecik, Ankara
- Tez No: 34635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AKYURT KALECİK ( ANKARA ) ARASINDA KALAN 5 EP ALANLARININ FLORİSTİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI ( YÜKSEK LİSANS TEZİ ) ÖMER VAROL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1994 ÖZ Bu araştırmada 1992-1994 yıllarında Akyurt ve Kalecik arasında kalan alanın florası ortaya çıkarılmıştır. Ankara' nın kuzeydoğusunda yer alan araştırma bölgesi yarı kurak alt soğuk bir akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırma bölgesinin florası 50 familyaya ait 169 cins, 331 tür vr Kır altı kategorisini İhtiva etmektedir. Bu türlerden 24 adedi A4 karesinden ilk defa toplanmıştır. Tanımlanan bitkilerin floristik bölgelere göre dağılımları ve oranları şöyledir: Iran-Turan 79 ( % 23.86 ), Akdeniz 21 ( % 6.34 ), Avıupa Sibirya 17 ( % 5.13 ), Fndemik 65 ( % 19.63 ), çok bölgeli ve bilinmnyen 714 ( % 64.65 )' dir.
Özet (Çeviri)
Tl Iff FLORISTIC STUDY OF THE STEPPE LAND BETWEEN AKYURT AND KALECİK, ANKARA ( M. Sc. Thesis ) ÖMER VAROL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 199-1 ABSTRACT The study was carried out on the flora between Akyurt and Kalecik. The study area which Is located in the North-East part of Ankara is under Hip effective control of semi-arid and under cold type of Mediterranian climate, the flora of study area consists of 331 species and infraspecific categories which belong to 50 families and 169 genera. The 24 species from A4 squares are recorded for the first time. The distributional rate of the species into the floristic regions are as follows: Irano- Turanian 79 ( % 23,86 ), Mediterranean 21 ( % 6,34 ), Euro- Siberian 17 ( % 5,13 ), Endemic 65 ( % 19.63 ), Unknown or Cosmopolites 214 ( % 64,65 ).