Türkiye'deki ilk ve ortaokullarda müzik eğitimi ile Bulgaristan'daki ilk ve ortaokullarda müzik eğitiminin karşılaştırılarak incelenmesi
The Comparison and examination of the music education in primary and high schools in Bulgaria and Türkiye
  1. Tez No: 34634
  2. Yazar: NİLÜFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. SAADETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“TÜRKİYE'DEKİ İLK VE ORTA OKULLARDA MÜZİK EĞİTİMİ İLE BULGARİSTAN'DAKİ İLK VE ORTA OKULLARDA MÜZİK EĞİTİMİNİN KARŞDLAŞTERELARAK İNCELENMESİ”(Yüksek Lisans Tezi) Nilüfer YOLMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1994 ÖZ Bu araştırma, Türkiye'deki İlk ve Ortaokullarda Müzik Eğitimi ile Bulgaristan'daki İlk ve Ortaokullarda Müzik Eğitiminin karşılaştırılarak in celenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Türkiye ve Bulgaristan'daki İlk ve Ortaokul müzik eğitim programları incelenmiş, Türkiye'de uygula nan İlkokul müzik eğitimi programının gerçekleşme düzeyini saptamak üzere, İlkokullarda müzik dersini okutan öğretmenlere anket uygulanmış tır. Araştırmada, her iki ülkede müzik eğitimcisi yetiştiren kurumların ni telikleri de karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda Tür kiye'deki İlk ve Ortaokullarda Müzik Eğitimi ile Bulgaristan'daki İlk ve Ortaokullarda Müzik Eğitimi arasında önemli farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 5000019 Anahtar Kelimeler : Müzik Eğitimi Sayfa Adeti : 55 Tez Yöneticisi : Prof. Saadettin Ünal n
Özet (Çeviri)
"THE COMPORISON AND EXAMINATION OF THE MUSIC EDUCATION IN PRIMARY AND HIGH SCHOOLS IN BULGARIA AND TÜRKİYE» (M.Sc. Thesis) Nilüfer YDLMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE September 1994 ABSTRACT This research has been done to bring out the stuation of the mu sic education in primary and high schools in Bulgaria and Turkrye. For this reason, the music education programs have been examined care fully. To realise the level of the education at primary schools in Türki ye. A survey which is prepared by me has been given to the primary school music teachers, in this research, the qualification of the music institute in Türkiye and Bulgaria has been examined too. As a result Bulgaria and Turkish schools have the different structures. Science code : 5000019 Key Words : Music Education Page Number : 55 Adviser : Prof. Saadettin Ünal HI