Samandağ kumsalında yuvalayan Chelonia mydas türünde aynı anaca ait yuva ve yavru özelliklerinin araştırılması
Investigation on the clutch and hatchling characteristics of Chelonia mydas belong to same maternal in Samandağ beach, Turkey
- Tez No: 346357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Samandağ Kumsalı, Hatay ili sınırlarında bulunmaktadır ve nesli tehdit altında olan Chelonia mydas türü kaplumbağalar için Doğu Akdeniz'deki en önemli yuvalama kumsallarından biridir. 2011 üreme sezonunda, bir üreme sezonu içinde aynı C. mydas anaçlarının yapmış oldukları farklı yuvalara ait biyotik - abiyotik özellikler (kuluçka süresi, toplam yumurta sayısı, yuva çapı, yuva derinliği, yuvanın denize olan uzaklığı, yavru çıkış başarısı, nem, pH, iletkenlik, kum tane boyutu) ve yavru morfolojileri karşılaştırılmıştır. Haziran ve Temmuz aylarında yapılan gece çalışmalarında, markalanmış 12 anacın ilk ve ikinci, iki anacın ayrıca üçüncü yuvalama tarihleri kaydedilmiştir. Aynı C. mydas anacına ait iki yuvalama arası süresinin ortalama değeri 12,06±1,3 gün (min:10-mak:16 gün) olarak hesaplanmıştır. Samandağ Kumsalı'na yuvalayan C. mydas ve yavrularının morfolojik olarak Pasifik ve Atlantik populasyonlarından küçük olduğu tespit edilmiştir. Aynı anacın birinci, ikinci ve üçüncü yuvasında tespit edilen biyotik - abiyotik parametrelerden kuluçka süresi (t:2,71; df:13; P:0,018) ve toplam yumurta sayısı dışındakiler istatistiksel olarak farklılık göstermemiştir. Yuvaların denize olan toplam uzaklık, nem, pH, iletkenlik ve kum tane boyutunun anaca özgü olduğu, toplam yumurta sayısının ise sadece anaçlardan etkilenmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Samandağ Beach, located in Hatay, is one of the most important nesting regions for the endangered Chelonia mydas sea turtle in the Eastern Mediterranean. In 2001 season, the biotic-abiotic characteristics (incubation duration, clutch size, nest diameter, nest depth, perpendicular distance to sea, hatching success, moisture, pH, conductivity, sand grain size) of different clutches belonging to same mother, and the hatchling morphologies emerged from these clutches were compared. During night patrols in June and July, two consecutive clutches of marked 12 females and the third clutches of two additional females were recorded. The mean inter-nesting interval of C. mydas was 12.06±1.3 days (min:10-mak:16). Both, C. mydas mothers and hatchlings on Samandağ Beach were found to be smaller than that on the Atlantic and Pasific populations as morphologically. Among biotic-abiotic characteristics, only incubation period (t:2.71; df:13; P:0.018) and clutch size (t: 2.09; df:22; P: 0.049) were statistically different between clutches of the same female. The clutch characteristics such as perpendicular distance to sea, moisture, pH, conductivity and sand grain size were specific for the mother. Clutch size and incubation period were not affected by just only mother, other factors play roles on these characters.