Investigation of channel tracking schemes for the RLS adaptive equalizers used over the HF channel
  1. Tez No: 7067
  2. Yazar: MEHMET SAMİ PANCAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET YÜKSEK FREKANS KANALLARINDA ÖZY2NELEÎ1ELÎ EMKÜCÜK KARELER ALSÖKÎTrîASINI KULLANAN UYARL AHALİ DENSELEY2C2LER ÎCÎN KANAL 2ZLEÎ1E YÖNTE51LER2N2N ARATTIRILMASI PANCARCSLU, Mehmet Sami Yüksek Lisans Tezi ; Elektrik ve Elektronik îlühend islimi Bölümü. Tez Yöneticisi s Doç. Dr- Melek YÜCEL Eylül 1989 s 126 sayfa Bu tezde Yüksek Frekans (YF) kanallarında 24SS bit/sec hızında seri veri iletişimini sağlamak için kullanılan uyarılmalı dengeleyicilerin performansı araştırılmıştır. Watterson tarafından geliştirilen ve geçerliliği deneysel olarak kanıtlanmış Yüksek Frekans Kanal Modeli simülasyonlar için kul lanılmıştır. Enine doğrusal ve geribesleme 1i kararlı dengeleyicilerin bit hata oranı performansları değişik Yüksek Frekans kanalı koşullarında uyarlama için özyinelemeli enküçük kareler algoritmasını kullanarak tespit edilmiştir - Sonuçlar geri beslemeli kararlıdengeleyicinin enine doğrusal dengeleyiciden derin bayılma oranlarında daha iyi olduğunu göstermiştir. Aynı samanda, geri beslemeli kararlı dengeleyicinin kanal bit hata oranını yaklaşık olarak orijinal delerinin onda birine düşürdüğü ve iyileştirmenin 0,5 Hz civarındaki bayılma oranlarında daha iyi olduğu gözlenmiştir. Anahtar sözcükler s Enkücûk Ortalaraalı Kareler, özyineleraeii Enküçük Kareler» Yayılarak Bayılmış Yüksek Frekans Kanalı, Uyarlaraalı Süzgeçler» Dengeleme- Enine DoQrusal Dengeleyici.. Ser i bes Israel i Kararlı dengeleyici»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF CHANNEL TRACK MS SCHEHES FOR THE 1_S ADAPTIVE EQUALIZERS USED OVER THE HF CHASfiEL PANCARDÖLU, Mehmet Sami M.S. in E.E.E. Supervisor s Doc »Dr» Melek YÜCEL September ; 1989 s 126 pages In this thesis,, the performance of adaptive equalizers is investigated over the High Frequency (HF) channels for serial data transmission at the rate of 24«3B bits/sec. The HF channel model which was developed and experimental ly verified by Watterson is used for the simulations. Bit Error Rate (BER) performance of the linear transversal (LTE) and decision-feedback equalizers (DFE) are determined at different HF channel conditions^ using the recursive least squares (RLS) algorithm for adaptation. The results show that the DFE tracks better than the LTE in the vicinity of the deep fade rates. X. 2. 2lAiscy It Is observed that the DFE reduces channel BER to approximately one tenth of Its original value, and the improvement becomes more noticable for sraali fade rates like 0,5 Hz. Key Words % LMS - RLS - Fading Dispersive HF Channel, Adaptive filters, Equalization - Linear Transversal Equalizer - Decision-feedback Equalizer, KOD MO; 603-02.O?