Farklı seviyelerde çinko ihtiva eden damızlık bıldırcın rasyonlarına bor ilavesinin etkileri
Effects of adding boron to breeder quails diets with different levels of zinc
  1. Tez No: 346425
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Damızlık Japon bıldırcınlarında rasyon çinko (Zn) ve bor (B) seviyelerinin performans, üreme parametreleri, kabuk kalitesi, kemik mineralizasyonu ve biyomekanik özelliklerine etkisini tespit etmek için 28 günlük 5 periyot şeklinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada 3 ilave Zn seviyesi (0, 50 ve 100 mg Zn/kg, çinko klorür formunda) ve 5 ilave B seviyesinin (0, 30, 60, 120 ve 240 mg B/kg, borik asit formunda) oluşturduğu, her birinde 6 bıldırcının (erkek/dişi: ½) bulunduğu 15 muamele, 3x5 faktoriyel deneme planında 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. Yedi haftalık yaşta toplam 360 adet bıldırcın batarya tipi kafeste yetiştirilmiş ve ince öğütülmüş formdaki rasyonlar ve su adlibitum olarak verilmiş ve sürekli aydınlatma yapılmıştır. Araştırmada, bıldırcınların nihai canlı ağırlık (CA), canlı ağırlık artışı (CAA), yem tüketimi (YT), yumurta verimi (YV), yumurta ağırlığı ve kitlesi (YA, YK), yem değerlendirme katsayısı (YDK), yumurta yüzey alanı (YYA), kabuk oranı (%) ve mukavemeti (KO, KM), tibia ve femur külü (g ve %), tibia makro ve mikro mineral muhtevası, kemik çapı, et kalınlığı, kesit alanı, kemik kesme kuvveti, gerilmesi ve enerjisi, döllü yumurta oranı (%), çıkış gücü (%) ve civciv çıkış ağırlığı ölçüldü. Ana faktör olarak rasyon Zn seviyesinin ortalama nihai CA, CAA, YDK, döllü yumurta oranı, kemik çapı ve civcivlerin kuluçkadan çıkış ağırlığına etkisi önemli bulunmuş fakat ikinci ana faktör olan rasyon B seviyesi, ortalama nihai CA ve CAA, civciv çıkış ağırlığı hariç ölçülen parametrelere ait hiç bir ortalama değeri önemli olarak etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
An experiment for five-28 days periods was conducted to determine the effects of dietary different zinc (Zn) and boron (B) levels on the performance, reproduction parameters, egg shell quality, bone mineralization and biomechanical properties in breeder Japanese quails. In the experiment, 15 treatments consisting of three supplemental Zn levels (0, 50 and 100 mg Zn/kg, as zinc chloride) and five supplemental boron levels (0, 30, 60, 120 and 240 mg B/kg as boric acid) in 3x5 factorial arrangement were used with four replicates of six quails (male/female ratio: ½) each. A total of 360 quails with 7 weeks of age was kept in wire batteries cage and the diets in mash form and water were offered for adlibitum and continous lighting was provided. Parameters measured in the experiment were final body weight (BW), body weight gain (BWG), egg production (EP), egg weight (EW), egg mass (EM) , feed intake (FI), feed conversion (FC), egg surface area (ESA), egg shell percentage (ESP), egg shell strength (ESS), specific gravity (SG), tibia and femur ash percentage, macro and micro minerals of bone (femur), bone diameter, wall thickness, cross-sectional area, ultimate shear force and stress, fracture energy, fertility, hatchability and chick weights at hatch.