Sıvı kristal özelliği gösteren oksim türevlerinin sentezi ve optik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of oxime derivatives showing liquid crystal property and investigation of their optical properties
- Tez No: 346427
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışmasında, önce ?-kloro-mono oksim türevleri sentezlenmiştir. Sonra sıvı kristal özellik gösteren çeşitli amin türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu aminler ile ?-kloro-mono oksim bileşiklerinin reaksiyonlarından literatürde bulunmayan yeni oksim türevleri sentezlenmiştir. Ancak bu sübstitüe amino oksim bileşiklerinin sıvı kristal özellikleri göstermediği tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise daha farklı bir yol izlenerek sıvı kristal özellik gösteren 4?-(n-bromoalkiloksi)bifenil-4-karbonitril türevleri sentezlenmiştir. Daha sonra bu bileşikler ile p-hidroksibenzaldehit? in kondensasyon reaksiyonu soncu farklı aldehit türevleri elde edilmiştir. Bu bileşiklerin aldehit grupları hidroksilamin ile oksim bileşiklerine dönüştürülmüştür. Böylece yeni oksim bileşikleri sentezlenmiştir. Daha sonra bu oksim bileşikleri metil iyodür yardımı ile O-alkil eter bileşikleri elde edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin sıvı kristal özellikleri DSC ve POM yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise önceden sentezlenen 4?-(n-bromoalkiloksi)bifenil-4-karbonitril türevleri ile 2,4-dihidroksi benzaldehit? in kondensasyonu sonucu dimer aldehit türevleri elde edilmiştir. Elde edilen bu dimer aldehit türevlerinden ise yeni oksim bileşikleri elde edilmiştir. Böylece literatürde bulunmayan yeni dimer sıvı kristal oksim bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bütün yeni bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the ?-chloro-mono-oxime derivatives were synthesized as starting materially. After then, various amine derivatives liquid crystal properties were synthesized. Reaction was realized of ?-chloro-mono-oxime derivatives with these amines and new oxime derivatives, not found the literature, were synthesized. These derivatives of new oxime were determined to not having liquid crystal properties. In the second part of the study, 4?-(n-bromoalkyloxy)biphenyl-4-carbonitrile derivatives showing liquid crystal the property were synthesized. After then, condensation reaction was determined to p-hydroxybenzaldehyde with this compound and new aldehyde derivatives were synthesized. This aldehyde derivatives were converted to new oxime derivatives, not found the literature. After of all, these new oxime derivatives were converted to oxime ether derivatives with iodomethane. Liquid crystal properties of these new compounds were determined by using techniques DSC and POM. In the last section of the study, 4?-(n-bromoalkyloxy)biphenyl-4-carbonitrile derivatives was recognised to condensation reaction with 2,4-dihydroxybenzaldehyde, and new aldehyde derivatives were synthesized. So, new dimer liquid crystal oxime derivatives were synthesized. Structures of the new compounds were determined by using techniques of FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR.