K-mertebeli lineer rekürans bağıntısıyla tanımlı sayı dizileri ve özellikleri
Some well-known number sequences defined with k-order lineer recurrence relation
  1. Tez No: 346428
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, k-mertebeli lineer rekürans bağıntısıyla tanımlanan bazı özel sayı dizileri için matrisler yardımıyla bir takım yeni özellikler elde edilmiştir. Bu bağlamda, çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda bilinen bazı sayı dizileri için permanentleri bu sayı dizilerini verecek şekilde Hessenberg matrisler tanımlanmıştır. İkinci kısımda Padovan sayı dizisi için bir takım yeni özellikler elde edilmiştir. Son kısımda da elemanları Pell ve Pell-Lucas sayıları olan sirkülant matrislerin determinant ve tersleri için formüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some new properties for some well-known number sequences defined with k-order lineer recurrrence relation have been obtained. In this content, the study consists of three sections. In the first section, some special Hessenberg matrices are defined whose permanents will give these number sequences. At the second section, some new properties are obtained for Padovan sequence and at the last section, determinant and inverse formulas are obtained for circulant matrices whose elements are Pell and Pell-Lucas numbers.