HILIC şartlarında immobilize hümik asitlerin bazı sabit faz özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some stationary phase properties of immobilized humic acids at HILIC conditions
- Tez No: 346460
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sunulan bu çalışmada, HPLC analiz sistemleri için yeni bir sabit faz geliştirilmiş, HILIC (Hidrofilik Etkileşim Sıvı Kromatografi) ve RPLC (Ters Faz Sıvı Kromatografi) şartlarında ayırma özellikleri incelenmiştir. 15-35 µm boyutundaki aminopropil silika üzerine immobilize edilen hümik asit, yüksek basınçta kolonlara doldurulmuş, HILIC ve RPLC şartlarında PTH-amino asitlerinin ayrımı için kullanılabilirliği araştırılmıştır. Optimum bir ayırma sağlamak amacıyla akış hızı, sıcaklık ve % su gibi önemli ayırma parametreleri dikkate alınarak beş seviyeli ve üç faktörlü bir kısmi deneysel tasarım yapılmış, yüzey ve normal dağılım grafikleri incelenmiştir. % Su miktarı ayırmaya etki eden en etkili parametre olarak bulunmuş ve % 0,1 su; 10oC sıcaklık; 0,2 mL/dk akış hızı optimum ayırma şartları olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, in the HPLC analysis systems has been developed a new stationary phase, HILIC (Hydrophilic Interaction Liquid Chromatography) and RPLC (Reverse Phase Liquid Chromatography) at their conditions was examined separation properties. A high pressure was used to fill the column with humic acid immobilized on aminopropylsilica solid support (15 to 35 µm in size). It was investigated for the separation of some PTH-amino acids in HILIC and RPLC conditions A five-level fractional factorial experimental design with three factors (flow rate, temperature and % water) was made to obtained the optimum condition for better separation through surface graphics and normal distribution plot. Water percentage was found to be the most effective parameter for separation. It was found 0.1% of water, 10oC temperature and 0.2 ml / min flow rate as optimum separation conditions.