İğde çekirdeğinden elde edilen aktif karbon üzerinde tekstil boyar maddelerinin adsorpsiyonu
Adsortion of textile dye on the activated carbon from eleagnus stone
  1. Tez No: 346483
  2. Yazar: GÜNEY GÖKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Endüstriyel atık suların neden olduğu kirlilik birçok ülkede yaygın bir sorun haline gelmektedir. Tekstil atık suları boyalar tarafından kirletilmektedir. Aktif karbonun birçok çeşidi düşük maliyetli adsorbentler olarak atık sulardan boyaların giderilmesi için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, iğde meyvesi çekirdeğiden elde edilmiş aktif karbon kullanılarak metilen mavisi, rhodamine B ve malahit yeşili boyarmaddelerinin sulu çözeltiden adsorpsiyonu incelenmiştir. Yapılan deneylerde sıcaklık, pH ve başlangıç boyarmadde konsantrasyonunun adsorpsiyon verimine etkileri gözlemlenmiştir. Deneyler sonucu elde edilen verilerin Langmuir ve Freundlich gibi çeşitli izotermlere uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon termodinamiği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The pollution caused by industrial wastewater has become a common problem for most of the countries. Wastewater from the textile is polluted by dyes. Various kinds of activated carbon have been used as low-cost adsorbents for removal of dyes from wastewaters. In this study, activated carbons prepared from eleagnus stone was used for the adsorption of methylene blue, malachite green and rhodamine B from aqueous solutions. In the experiments done, the effects of temperature, pH and initial concentration on adsorption yield were examined. The experimental results were applied to several isotherms like Langmuir and Freundlich isotherms. The adsorption kinetics and thermodynamics were also investigated.