Yeşil bina sertifikasyonları kapsamında yerel sistem gerekliliğinin değerlendirilmesi
The assessment of the local system necessity within green building certification systems
- Tez No: 346494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İnsan faaliyetlerinin neden olduğu çevresel bozulmaya tepki olarak ortaya konmuş olan sürdürülebilirlik kavramının mimari anlamda ele alınmasını başlangıç noktası kabul eden tez çalışmasının asıl hedefi yeşil bina adını alan, sürdürülebilirlik hedefler doğrultusunda geliştirilen yapıların incelenmesidir. Bu yapıların belirli standartlar çerçevesinde değerlendirilmesini sağlayan sertifika sistemlerinin Dünya genelinden Türkiye özeline indirgenerek incelenmesi, mevcut sistemler sonucu ortaya çıkmış örnekler çerçevesinde değerlendirmesi ve Türkiye için uygun sistem çözümüne öneriler sunulması çalışmanın gelişimini sağlayan bölümler olmuştur. Hızlı tüketimle insan neslini ve doğada yaşayan diğer canlıların geleceğini dikkate almayan geleneksel yapılardan ayrılan, yeşil binaların entegre tasarım ile oluşturdukları sürdürülebilir hedefleri tez kapsamında ele alınmış, kullanılan ölçümlendirme ve değerlendirme sistemleri ile detaylı olarak incelenmiştir. Ülkesel bazda, yerel özellikler ve standartlara dayandırılarak oluşturulmuş yeşil bina değerlendirme metotlarının zaman içinde Dünya geneline yayılması ve ortaya çıktıkları ülkeler dışında da kullanım olanağı kazanması ise tez konusunun ana bölümünün oluşturulmasını sağlamıştır. Sözü geçen yeşil bina değerlendirme sistemlerinden kulanım oranı en fazla olan LEED ve BREEAM sertifika sistemleri bu doğrultuda ele alınmış ve bina değerlendirme kriterleri ve ölçümlendirme metotları anlamında detaylı olarak incelenmiştir. Sistemler arasındaki ortak özelliklerin belirlenmesinin yanında, sistemlerin farklı özelliklere sahip olduklarını ve bu yüzden ortaya kondukları ülke geneline hitap ettiklerini vurgulamak amaçlı öne çıkan değerler tablolar halinde özetlenmiştir. Varılan sonuç ülkelerin kendi sistemlerini geliştirip kullanmaları yönünde olmakta ve bu amaçla Türkiye özelinde yeşil bina değerlendirme ve sertifikalandırma sistem gereği vurgulanmaktadır. Mevcut sistemler doğrultusunda değerlendirilen Türkiye?nin yeşil bina örneklerinin incelenmesi ve değerlendirme aşamasında yaşanan hukuki, ekonomik ve sektörel sıkıntılar ile yerel sistem gerekliliği bir kere daha vurgulanmıştır. Yeni sistem gerekliliğinin kabul edilmesi, ülke geneline adaptasyon sağlaması için çalışılan mevcut sistemlerden vazgeçişin de bir göstergesi olarak sunulmuştur. Tez çalışmasının sonuç kısmında ise yeşil bina tasarımı ve değerlendirilmesi konusunda bağımsız kurumlar tarafından yapılan ve devlet desteği ile geliştirileceği düşünülen çalışmalar incelenmiş ve Türkiye için oluşturulan yerel sertifika sisteme önerilerde bulunulmuştur. Türkiye?nin sürdürülebilirlik kavramı doğrultusunda gelişmekte olan, yeşil bina tasarımı ve sertifikasyon sistemleri yönündeki potansiyeli göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalar ele alınmış, detaylı olarak incelenmiş ve önemli olduğu düşünülen noktalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of the thesis which is based on the architectural aspect of the sustainability concept offered as a reaction against the environmental impairment caused by human activities mainly aims to assess the structures developed in parallel with sustainability objectives, which are called as green buildings. Overviewing the certification systems that enable the assessment of these structures within the framework of certain principles starting from the World in general and then Turkey in specific, assessing them within the framework of the examples presented as a result of the current systems and suggesting system solutions suitable for Turkey. Using measurement and assessment systems, the study analyses sustainability objectives of green buildings which are formed through integrated designs unlike traditional structures not caring for the futures of human beings and other creatures in the world. Main body of the thesis subject consists of the extension of green buildings assessment methods formed through local features and standards on country basis to worldwide and getting to be used in countries apart from the ones they have originated from. LEED and BREEAM certification systems that are mostly used in these green building assessment systems are dealt with and building assessment criteria and measurement methods are analysed in detail. As well as determining the common properties among the systems, it is also emphasized that, systems also have different properties from each other and thus, they are suitable for the whole country and the prominent values are summarized in charts. The result reached is that, countries shall develop their own systems and thus the necessity of green building assessment and certification system on Turkey basis is emphasized. Necessity of a local system is emphasized once more with the overviews of Turkey?s green building examples assessed within the framework of current systems and legal, economic and sectorial problems faced in the local system necessity. Acceptance of the necessity of a new system is presented as an indicator of renouncement of current systems for adaptation throughout the country. In the conclusion part of the thesis, studies on green building designing and assessment made by independent institutions and considered to be developed with state aid are analysed and suggestions are made for the local certification system established for Turkey. Studies are analysed in detail considering Turkey?s potential in green building designing and certification systems that are developing in parallel with sustainability concept and the significant points are emphasized.