An investigation into the social sustainability indicators specific to the construction industry
İnşaat sektörüne özgü sosyal sürdürülebilirlik göstergeleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 676698
  2. Yazar: NESLİŞAH İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnşaat sektörü için, sosyal sürdürülebilirlik kavramı ve inşaat projelerinin tüm proje yaşam döngüsü boyunca sosyal performansın değerlendirilmesi, özellikle COVID-19 pandemi koşulları altında giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, inşaat projelerinin tüm yaşam döngüsü boyunca sosyal performansını değerlendirmek için kullanılabilecek inşaat sektörüne özgü Sosyal Sürdürülebilirlik Göstergeleri (SSGler) ön öneri listesini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda şu hedeflere odaklanılmıştır: sosyal sürdürülebilirlik ile ilgili temel kavramları netleştirmek; sosyal sürdürülebilirlik konseptini incelemek; COVID-19'un sosyal sürdürülebilirlik anlayışı ve inşaat sektörünün bunu benimsenmesi üzerindeki etkilerini ortaya koymak; inşaat sektöründeki sosyal sürdürülebilirlik anlayışını analiz etmenin yanı sıra sektörün sosyal sürdürülebilirliği benimsemesi için etmenlerini ve potansiyallerini, ayrıca bu konuda sektörün karşılaştığı zorlukları ve başarısızlıkları açığa çıkarmak; Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) standartları, sürdürülebilirlik standartları ve endeksleri, performansa dayalı ve yeşil bina standartları ve literatürdeki önceki araştırma bulgularında yer alan geçerli SSGlerini incelemek ve analiz etmek; ve önerilen SSGlerin sektörde nasıl yaygınlaştırılacağına dair geliştirilen önerileri sunmak. Çalışmanın amacına ulaşmak için 1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı hedefler izlenerek kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Hedef 1'e göre sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, kurumsal sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir toplum kavramları kapsamlı literatür taraması yoluyla incelenmiştir. Devamında Hedef 2 doğrultusunda sosyal sürdürülebilirlik kavramının tanımları ve yaklaşımları analiz edilmiştir. Ek olarak, COVID-19'un sosyal sürdürülebilirlik anlayışı üzerindeki etkisi, Hedef 3 doğrultusunda yapılan literatür taraması ile ortaya konmuştur. Ayrıca, Hedef 4'te belirlendiği gibi, inşaat sektörünün sosyal sürdürülebilirlik anlayışını benimsemesi yönünde etkenleri ve potansiyelleri, ayrıca sektörün karşılaştığı zorluklar ve başarısızlıklar incelenmiştir. Hedef 1, 2, 3 ve 4'e ulaşmak için, literatür taraması kapsamında, yayınların yanı sıra küresel kuruluşların (UN, UNEP, ILO gibi) internet sayfaları, uluslararası raporlar ve örnekler incelenmiştir. Hedef 5 için kapsamlı literatür taraması ile, 2 tane Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) standardı, 5 tane sürdürülebilirlik standardı ve endeksi, 4 tane performansa dayalı ve yeşil bina standardı taranmıştır. Bu evrensel standartların dokümanları içeriklerine, detay seviyelerine ve en son versiyonlarına göre alınmıştır. Buna ek olarak, sosyal sürdürülebilirlik konusu ve SSGleri ile ilgili daha önce yapılmış araştırma bulguları gözden geçirilmiş ve incelenmiştir. Ayrıca, Hedef 1, 2, 3, 4 ve 5'e ulaşmak için çevrimiçi anket uygulanmış olup Hedef 3, 4, 5 ve 6 için 15 uzmanla çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Çalışma kapsamında sosyal sürdürülebilirlik ve sosyal sürdürülebilirlik ile ilgili kavramlar incelendiğinde, sosyal sürdürülebilirlik boyutunun diğer sürdürülebilirlik boyutlarına göre göreceli olarak literatürde daha az incelendiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, inşaat sektöründe sosyal sürdürülebilirlik anlayışının, genel sürdürülebilirlik yaklaşımının içinde daha az bilinmekte ve daha az kullanılmakta olduğu gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, inşaat sektöründe sürdürülebilirliğin sosyal sürdürülebilirlik boyutuna yönelik çalışmaların yapılmasına olan ihtiyaç tespit edilmiştir. Çok sayıda insanı etkileyen ve yapılı çevreyi oluşturan inşaat sektörünün, sosyal sürdürülebilirliği benimsemesi ve bu doğrultuda sosyal performansını değerlendirmesi gerektiği gözlemlenmiştir. Sosyal sürdürülebilirlik kavramının benimsenmesi özellikle COVID-19 pandemi koşulları altında daha da önemli bir hale gelmiştir. İnşaat sektörünün sosyal performansını değerlendirmesi ve sürekli olarak iyileştirmesi gerektiğini hatırlatan COVID-19, insanı odağa koyan sosyal sürdürülebilirlik kavramının önemini arttırmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, kapsamlı bir literatür taramasının ardından KSS standartları, sürdürülebilirlik standartları ve endeksleri, sürdürülebilir ve yeşil bina standartları ve literatürde daha önce yapılmış araştırma bulguları incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda toplamda 170 SSG tespit edilmiştir. Daha sonra tespit edilen bu 170 SSK derlenmiş ve tekrarlar ortadan kaldırılmıştır. Sonuç olarak, 13 üst çerçeve altında 56 SSGyi içeren ön öneri listesi hazırlanmıştır. Bu inceleme ile bir araya getirilen sosyal göstergeler 13 üst çerçeve altında toparlanmış olup yapılan analiz sonucunda bu üst çerçevelerin altında 56 SSG tespit edilmiştir. Uygulanan çevrimiçi anket çalışmasında katılımcılara literatür bulguları ve belirlenen 13 üst çerçeve sorulmuştur. Anket çalışması sonrasında, inşaat sektöründe sürdürülebilirlik alanında deneyim ve bilgi sahibi uzmanlar ile gerçekleştirilen çevrimiçi mülakatlar sırasında, üst çerçeveler ile birlikte tespit edilen 56 SSG doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra, gerçekleştirilen anket çalışması ve mülakatlar aracılığıyla, tespit edilen SSGler ve bunların üst çerçeveleri önem ve öncelik seviyelerine göre sıralanmıştır. Bulgular, inşaat sektörü çalışanları için uygun yaşam koşullarının oluşturulması ile ilgili SSGleri kapsayan üst çerçevenin, inşaat sektörü için ilk sırada önem ve önceliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bunu takiben önem ve öncelik sıralamasında; çalışma alanında herhangi bir ayrımcılığın yapılmaması, inşaat sektörü çalışanları için iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve çocuk işçiliğin önüne geçilmesi konuları gelmiştir. Bu çalışma kapsamında tespit edilen en önemli dört SSG ise; ağırlıklı olarak inşaat sektörü çalışanları için yaşam ve çalışma alanlarının güvenliği, bu alanlardaki temiz ve güvenli su ve gıda erişimi, konfor koşulları ve hijyen koşulları ile ilgilidir. Bu çalışma kapsamında inşaat sektörü için tespit edilen SSGlerin kendi arasında önem ve öncelik sıralaması yapıldığında başta gelenler; yaşam alanlarında (konteynır, çadır alanı veya barınma tesisleri gibi) temel güvenlik ve konfor koşullarının oluşturulması, yaşam alanlarında temiz içme suyu ve güvenli gıda erişiminin sağlanması, yaşam alanlarında temiz tuvalet, duş ve el yıkama erişiminin sağlanması ve çalışma alanlarında ücretsiz temiz su, güvenli gıda ve temiz sanitasyon erişiminin sağlanması ile ilişkilidir. Bu çalışmanın COVID-19'un sosyal sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerine ilişkin bulguları; sosyal sürdürülebilirlik anlayışının benimsenmesinin pandeminin olumsuz etkilerini en aza indirebileceğini vurgulamaktadır. Bir diğer yandan, COVID-19 koşulları, inşaat sektöründe sosyal sürdürülebilirlik kavramının yapılı çevreyi kullanan tüm toplum için önemini ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında, inşaat sektörüne özgü SSG ön öneri listesinin nasıl yaygınlaştırılabileceğine yönelik öneriler bir araya getirilmiştir/sunulmuştur. Bu çalışmada tespit edilen öneriler temel olarak; sosyal sürdürülebilirlik kavramının inşaat sektörü tarafından benimsenmesi ve inşaat sektörünün tüm süreçlerine dahil edilerek uygulanmasının; inşaat sektörünün tüm paydaşlarının sosyal sürdürülebilirlik ile ilgili farkındalığının arttırılmasının; uygun sosyal uygulamalar hakkında bilinçlendirme çalışmalarının yapılmasının; sosyal koşullar ile ilgili düzenlemelerin, standartların, sertifikasyonların ve değerlendirme sistemlerinin oluşturulmasının ve inşaat projelerinde sosyal uygulamalara dair denetlemelerin gerçekleştirilmesinin önemini vurgulamıştır. Bu çalışmada hazırlanan SSG ön öneri listesinde yer alan 56 SSG ve bunların bağlı olduğu 13 üst çerçeve, inşaat şirketlerinin iş modellerine entegre edilebilir ve tüm inşaat sektörü paydaşları tarafından sosyal performansın değerlendirmesi için kullanılabilir. Belirlenen SSG ön öneri listesinin ulusal ve uluslararası mevzuat ve düzenlemelerdeki değişikliklere; sektördeki sosyal koşullardaki gelişmelere; küresel veya ulusal ölçekte yaşanabilecek sosyo-ekonomik krizlere ve kullanıcıların ve toplumun değişen beklentilerine paralel olarak güncellenmesi gerekebilir. İnşaat sektöründe sosyal sürdürülebilirlik anlayışın benimsenmesi halinde, inşaat projelerinde ortaya çıkabilecek sosyal problemler ve sosyal riskler önceden belirlenebilir, gerekli önlemler alınabilir ve süreçte projelerin sosyal performansı izlenerek değerlendirilebilir. Sosyal sürdürülebilirlik kavramı ve inşaat projelerinin tüm proje yaşam döngüsü boyunca sosyal performansının değerlendirilmesi, inşaat sektörü için oldukça önemlidir. Bu çalışmadan, sürdürülebilirlik alanı ve sosyal performans değerlendirmesi ile ilgilenen tüm inşaat şirketleri, sektör paydaşları, akademisyenler ve öğrenciler yararlanabilir. Bunun yanı sıra, inşaat projelerinde sosyal sürdürülebilirlik uygulamalarının takibi ve sosyal performansın iyileştirilmesi için karar alma süreçlerinden ve denetimlerden sorumlu paydaşlar tarafından yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
The social sustainability concept and the assessment of social performance throughout the entire project life cycle (PLC) are becoming more and more significant for the construction industry (CI), in particular under the COVID-19 pandemic conditions. The research aimed to determine the preliminary Social Sustainability Indicators (SSIs) list proposal specific to the CI. With this aim, the objectives were: to clarify main concepts relevant to the social sustainability; to examine the social sustainability concept; to examine COVID-19's impact on social sustainability understanding and adoption of the CI; to analyze the social sustainability in the CI as well as to disclose drivers for and potentials as well as challenges and failures of the CI to adopt social sustainability; to identify and analyse valid SSIs existing in Corporate Social Responsibility (CSR) standards, sustainability standards and indices, performance-based and green building standards, and previous research findings in the literature; and to provide recommendations on how to spread the usage of the preliminary SSIs list proposed. With the aim and objectives of the study, an in-depth literature review has been performed following the objectives 1, 2, 3, 4 and 5. According to the objective 1, the main concepts including sustainability, sustainable development (SD), sustainable development goals (SDGs), corporate sustainability, and sustainable community have been clarified through the comprehensive literature review. Then, in accordance with the objective 2, social sustainability definitions and approaches have been investigated. Additionally, COVID-19's impact on social sustainability understanding has been revealed by the literature review in pursuit of the objective 3. Additionally, through the literature review social sustainability in the CI has been analyzed with the disclosure of drivers and potentials, and challenges and failures of the industry according to the objective 4. Within the scope of the literature review in addition to the publications, websites of global organisations (e.g., UN, UNEP, ILO) international reports, and examples have been investigated in order to meet the objectives 1, 2, 3 and 4. Eventually, in pursuit of the objective 5, the literature review has been carried out primarily. In this part of the comprehensive literature review, 2 CSR standards, 5 sustainability standards and indices, 4 performance-based building and green building standards have been examined. Standard documents have been taken based on their content, level of detail, and their latest versions. In addition to these universal standards, previous research findings regarding social sustainability topic and SSIs have been reviewed and examined. Furthermore, online questionnaire survey was applied to achieve the first five objectives. Additionally, online interviews with 15 experts have been performed to achieve the objectives 3, 4 and 5 and 6. With the aim of this study, following a comprehensive literature review, CSR standards, sustainability standards and indices, sustainable and green building standards, and previous research findings in the literature have been investigated. As a result, in total 170 SSIs have been identified. Then, these identified 170 SSIs have been compiled and the duplications have been eliminated. Eventually, the consolidated preliminary proposal list of 56 SSIs under 13 upper frames have been identified. Furthermore, an online questionnaire survey and online interviews have been performed with experts. Through the questionnaire survey, identified 13 upper frames have been asked to the survey questionnaire participants and 56 SSIs have been asked to the interviewees in order to verify the proposed SSIs list specific to the CI and to rank them based on their significance and priority level for this industry. The findings revealed that the upper frames related with providing decent living conditions for the construction workers is at the first place in importance and precedency for the CI. Within the scope of this study, the four SSIs which have been found to be the most significant social indicators are mainly related with safety and comfort; clean and safe water and food access; and hygene in living areas as well as workplaces. The findings on the COVID-19 pandemic's impacts on the social sustainability revealed the perception that the adoption of social sustainability understanding can minimize the adverse impacts of the COVID-19 pandemic and that under the COVID-19 pandemic conditions, social sustainability concept's importance for the CI has been highlighted. Recommendations for the spread of usage of the preliminary SSIs proposal list in the CI have been mainly related with all CI stakeholders' increased awareness about the social sustainability, making the adoption and implementation of this concept, establishment of relevant regulations, standards, certifications and rating systems, and auditing the social practices in the construction projects. The identified 56 SSIs and their 13 upper frames, as the preliminary SSIs porposal list, can be further improved and customized according to the updates in social conditions and requirements as well as the developmens in social regulations. The preliminary SSIs porposal list can be adapted to and integrated into the construction companies' business models and can also be used by all CI stakeholders. This dissertation is expected to be helpful for all CI stakeholders who are involved in sustainability practices and social performance assessment. Furthermore, it can be used by students and academics who are interested in the social dimension of sustainability. Moreover, this study can be useful for the desicion-makers and controllers who have concerns about social sustainability implementations in the construction projects and social performances of the CI.