Buhar kazanlarında ısı iletiminde kullanılan çelik boruların korozyon direncinin araştırılması
Investigation of pipe corrosion resistance used heat transfer in steam boilers
- Tez No: 346580
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada buhar kazanlarında kullanılan St 45.8 kalite çeliğin korozyon direnci incelenmiştir. İşlemsiz ve yüzeyleri borla kaplanmış St 45.8 kalite çelik numuneler korozyon deneyine tabi tutulmuştur. Borlama uygulanan numunelerin korozyon direncinin arttığı tespit edilmiştir. Ana malzeme (işlemsiz) ve borlama ısıl işlemi yapılmış numunelerin mikro serlik ölçümleri yapılmıştır. Mikro sertlik ölçümleri yapılan numunelerde; borlama ısıl işlemi yapılmış numunelerin ana malzemeye oranla 10 kat arttığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra her iki grup numunenin ısı iletim katsayısı ölçümleri yapılmış, işlemsiz ve borlanmış numuneler arasında % 1-3 arasında fark gözlenmiştir. Korozyon deneyine tabi tutulan numune yüzeylerinin EDS donanımlı SEM analizleri yapılmış ve korozyona sebep olan elementlerden oksijenin varlığı tespit edilmiştir. Borlama ısıl işlemine tabi tutulan numuneler, x-ışını kırınım analizine tabi tutulmuştur. FeB ve Fe2B fazlarının oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study examined the corrosion resistance of steel boilers used St 45.8 quality. Were subjected to corrosion tests the samples taken from quality steel St 45.8 and new materials. Then, boron coated surfaces, surface corrosion resistance was investigated. Samples are subjected to boriding, corrosion resistance were increased. Main material and boriding of heat-treated samples micro-hardness measurements were made. Samples of micro-hardness measurements, boriding heat-treated samples were increased 10 time compared to the main material. Besides the two groups of the sample thermal conductivity measurements are done, the difference between untreated and borided. samples were 1-3% observed. Samples are subjected to corrosion tests; EDS analyzes were conducted and SEM photographs were taken. Oxygen in the presence of corrosive elements have been identified. The samples subjected to boriding heat treatment, were analyzed by x-ray diffraction. FeB and Fe2B phases have been identified to occur.