Ferrosıvı nanoparçacıkların magnetik yakalama metodu ile depolanması ve karakterizasyonu
Deposition of ferrofluid nanoparticles with magnetic capturing method and its characterization
- Tez No: 346591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÇAKMAKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, bir sıvı içerisinde ekstra küçük magnetik parçacıkların askıda kaldığı bir karışım olan ferrosıvıların hem hazır alınıp hem de kimyasal yolla laboratuar ortamında sentezlenerek, bilgisayar hard diski üzerine kontrollü depolanmaları gerçekleştirilmiştir. Farklı dipol moment yoğunluklarına sahip hard diskler 1,5 cm çaplı daireler şeklinde kestirilerek depolama altlığı olarak kullanılmışlardır. Yapılan depolamalar optik mikroskop ve AFM ile izlenmiş, daha sonra spin kaplama cihazı kullanılarak depolanan ferrosıvılar bir polimer (disccoat 4220) üzerine aktarılmıştır. Farklı derişimlerden elde edilmiş olan depolamalar polimer üzerine aktarıldıktan sonra magnetik özellikleri VSM ile alınmıştır. Ayrıca, hazır alınan ve laboratuvar ortamında sentezlenen ferrosıvı nanoparçacıkların yapısal karekterizasyonu XRD ölçümleri ile yapılmış ve optik özellikleri UV ile tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, ferrofluids which is a mixture of ultra-small magnetic particles in colloids is both bought and synthesized, and deposited on to commercial hard disc drives. The hard disc drive which have different dipole moment densities are cut as 1.5 cm coupons and used as deposition under layers. The images of the deposited coupons were taken by optical microscope and AFM, and then the ferrofluids were transferred to polymers (disk coat 4220) by using spin coater. The magnetic properties of the deposited polymers were investigated by VSM. The structural characterizations of the synthesized ferrofluid nanoparticle were done by XRD and the optical properties of the polymers were investigated by UV spectrophotometer.