Farklı toprak işleme ve yaprak alma uygulamalarının Syrah üzüm çeşidinde tanede metabolit birikimi ve su stresi üzerine etkileri
Different soil tillage and leaf removal applications' effects on berry metabolite accumulation and water stress of cv. Syrah
  1. Tez No: 346592
  2. Yazar: SEÇİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada Tekirdağ koşullarında Syrah üzüm çeşidinde farklı toprak işleme ve yaprak alma uygulamalarının su stresi, verim ve kalite üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Toprak işleme uygulamaları korumalı toprak işleme (KTİ), korumalı toprak işleme+geleneksel toprak işleme (KTİ+GTİ) ve geleneksel toprak işleme (GTİ) uygulamaları olmak üzere 3 farklı şekilde yapılmıştır. Yaprak alma uygulamaları ise kontrol (AY+KY) uygulaması (ana yaprak ve koltuk yaprakların omca üzerinde bırakıldığı uygulamalar), AY (ana yaprakların omca üzerinde bırakıldığı uygulamalar) ve KY (koltuk yaprakların omca üzerinde bırakıldığı uygulamalar) olmak üzere 3 farklı şekilde yapılmıştır. Buna göre; KTİ+GTİ uygulamasının yaprak su potansiyelini, tane kabuk alanının tane eti hacmine (TKA/TEH) oranını, verimi artırdığı, tane iriliğini, suda çözünebilir kuru madde miktarını (SÇKM), şeker konsantrasyonu, toplam antosiyanin miktarı ve yaprak alanını azalttığı görülmüştür. KTİ uygulaması ise yaprak su potansiyelini, TKA/TEH?ni ve verimi azaltmış; tane iriliğini, SÇKM?nı, toplam asitlik, şeker konsantrasyonu, toplam antosiyanin miktarı ve toplam polifenol indeksini (TPİ) artırmıştır. Yaprak alma uygulamalarında ise AY uygulaması tane iriliği ve verim değerlerini azaltırken, TKA/TEH oranını, salkım iriliğini, toplam asitliği, TPİ?ni ve malik asit miktarını artırmıştır. KY uygulamasının ise tane iriliği, SÇKM?nı, şeker konsantrasyonunu, toplam antosiyanin miktarını artırdığı, TKA/TEH oranını ve şıra pH?sını azalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kırmızı şaraplık üzüm çeşidi olan Syrah için toprak işleme uygulamalarında KTİ uygulaması, yaprak alma uygulamalarında ise Kontrol (AY+KY) uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Different soil tillage and leaf removal treatments' effects on water stress, yield and quality is studied in this research at the conditions of Tekirdağ province. Three different soil tillage treatments are used; conservative soil tillage (CST), conservative soil tillage + traditional soil tillage (CST+TST) and traditional soil tillage (TST). Three different leaf removal applications are used; control (ML+SL) treatment (treatments which main leaf and secondary leaves left together on vine), ML (treatments which main leaves left on the vine), SL (treatments which secondary leaves left on vine). According to that; with CST+TST treatment, leaf water potential, BSA/BFV (Berry Skin Area/Berry Flesh Volume) ratio, yield increases while berry size, soluble solids, sugar concentration, total anthocyanins and leaf area decreases. With CST treatment leaf water potential, BSA/BFV ratio and yield decreases while berry size, soluble solids, total acidity, sugar concentration, total anthocyanins and Total Polyphenol Index (TPI) increases. With ML leaf removal treatment; berry size and yield decreases while BSA/BFV ratio, cluster size, total acidity, TPI and Malic Acid increases. With SL treatment; berry size, soluble solids, sugar concentration and total anthocyanin increases while, BSA/BFV ratio and must pH decrease. In conclusion, for cv. Syrah red wine cultivar, CST soil tillage treatment and control (ML+SL) leaf removal treatment is recommended.